ԱՄՆ Պետդեպարտամենտը հաստատել է Ուկրաինային երկու նոր զենքի փաթեթների վաճառքը՝ ընդհանուր 330 միլիոն դոլարի չափով, հայտնել է Պենտագոնը: Փաթեթներից մեկը, որի արժեքը 180 միլիոն դոլար է, ուղղված կլինի Ուկրաինայի զինված ուժերի ՀՕՊ համակարգերի ամրապնդմանը: Այն ներառում է նաև անհրաժեշտ սարքավորումների (պահեստամասեր, սպառվող նյութեր և այլն) մատակարարում, ինչպես նաև ամերիկյան համակարգերի վերապատրաստման և սպասարկման ծառայություններ:
Երկրորդ փաթեթը, որի արժեքը 150 միլիոն դոլար է, ուղղված է M109 ինքնագնաց հրանոթների արդիականացմանը: Այն ներառում է վերանորոգման և խոշոր վերականգնման սարքավորումներ, տեխնիկական օգնություն, վերապատրաստում և լոգիստիկ աջակցություն: Նշվում է, որ Ուկրաինան պաշտոնապես դիմել է այս օգնությանը՝ իրեն փոխանցված հաուբիցների մարտական պատրաստվածությունը պահպանելու համար:
Պենտագոնը ընդգծել է, որ այս գործարքը համապատասխանում է Միացյալ Նահանգների շահերին և ուղղված է Ուկրաինայի պաշտպանունակության ամրապնդմանը՝ շարունակվող ռուսական ագրեսիայի պայմաններում:
Մեկ օր առաջ՝ հուլիսի 23-ին, Վաշինգտոնը նույնպես հաստատել է Ուկրաինային տրամադրվող երկու օգնության փաթեթ՝ մոտ 322 միլիոն դոլարի չափով: Այդ ժամանակ մատակարարումների ցանկում էին HAWK III փուլի հակաօդային պաշտպանության համակարգեր, արբանյակային սարքավորումներ, ինչպես նաև Bradley հետևակի մարտական մեքենաներ, վերանորոգման և սպասարկման ծառայություններ։

The US Department of State has approved the sale of two new arms packages to Ukraine for a total of $330 million, the Pentagon said.
One of the packages, worth $180 million, will be aimed at strengthening the air defense systems of the Ukrainian armed forces. It includes the supply of necessary equipment (spare parts, consumables, etc.), as well as training and maintenance services for American systems.
The second package, worth $150 million, is aimed at modernizing Ukraine’s M109 self-propelled howitzers. It includes repair and major overhaul equipment, technical assistance, training, and logistical support. It is noted that Ukraine has officially applied for this assistance to maintain the combat readiness of the howitzers transferred to it.
The Pentagon said that this deal meets the US interests and is aimed at strengthening Ukraine's defense capabilities in the face of continuing “Russian aggression.”