ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը Newsmax-ին տված հարցազրույցում պատասխանել է այն հարցին, թե արդյոք վերջին մի քանի ամիսների ընթացքում փոխվել է իր կարծիքը Ռուսաստանի իր գործընկեր Վլադիմիր Պուտինի մասին։
«Ակնհայտ է, որ նա «պինդ ընկույզ» է, այնպես որ այդ առումով իմ կարծիքը չի փոխվել։ Բայց ես զարմացած եմ։ Մենք շատ լավ զրույցներ ենք ունեցել, որոնց ընթացքում կարող էինք վերջ դնել այս ամենին և հանկարծ սկսում են ռումբեր թռչել»,- ասել է Թրամփը։
Նա նաև մեկնաբանել է Ռուսաստանի Անվտանգության խորհրդի փոխնախագահ Դմիտրի Մեդվեդևի վերջին հայտարարությունները, որոնց մեջ նա ԱՄՆ-ին սպառնացել է պատերազմով և պահանջել է Ռուսաստանի հետ չխոսել «ուլտիմատումների լեզվով»։ Այս հայտարարություններն ավելի ուշ վերածվել են երկու քաղաքական գործիչների միջև հրապարակային բանավեճի։
«Դե, Ռուսաստանի նախկին նախագահ Մեդվեդևը, որը հիմա գլխավորում է ամենակարևոր խորհուրդներից մեկը, շատ վատ բաներ է ասել միջուկային զենքի մասին։ Եվ երբ հիշատակում ես «միջուկային» բառը, գիտեք, աչքերս փայլում են և ես ասում եմ՝ «Ավելի լավ է զգույշ լինենք», որովհետև դա է գլխավոր սպառնալիքը», - ասել է Թրամփը։
«Նա չպետք է դա ասեր։ Նրա լեզվի տակ ոսկորներ չկան։ Նա անցյալում էլ է նման բաներ ասել։ Եվ այդ պատճառով մենք միշտ ուզում ենք պատրաստ լինել դրան։ Եվ այդ պատճառով ես երկու միջուկային սուզանավ եմ ուղարկել տարածաշրջան։ Ես ուղղակի ուզում եմ համոզվել, որ նրա ասածը միայն դա է, ոչ ավելին», - ասել է Թրամփը՝ հավելելով, որ սուզանավերը այժմ «մոտ են գտնվում Ռուսաստանին»։

In an interview with Newsmax, US President Donald Trump responded to a question about whether his opinion of his Russian counterpart Vladimir Putin had changed over the past few months.
“Obviously, he's a tough nut to crack, so it hasn't changed in that sense. But I'm surprised. We've had a lot of good conversations where we could have ended this, and suddenly bombs are flying,” Trump said.
He also commented on recent statements by Russian Security Council Deputy Chairman Dmitry Medvedev, who threatened the US with war and demanded that the US not speak to Russia in the “language of ultimatums,” which later turned into a public debate between the two politicians.
"Well, the former president of Russia, who now heads one of the most important councils, Medvedev, said some very bad things about nuclear weapons. And when you mention the word ‘nuclear,’ you know, my eyes light up, and I say, ‘We better be careful,’ because that's the main threat,“ Trump said.
”He shouldn't have said that. He has no bones in his tongue. He's said things like that in the past. And that's why we always want to be ready. And that's why I sent two nuclear submarines to the region. I just want to make sure that his words are just words and nothing more,“ Trump said, adding that the submarines are now ”close to Russia."