Եվրոպական խորհրդարանի սոցիալիստական, ձախ և կանաչ խմբակցությունների առաջնորդները նամակ են հղել ԵՄ ղեկավարությանը, որում մեղադրում են Իսրայելին Գազայի հատվածում ցեղասպանության մեջ և պահանջում, որ ԵՄ-ն անհապաղ միջոցներ ձեռնարկի հրեական պետության դեմ, հաղորդում է եվրոպական Politico հրատարակությունը։
«Իրավիճակն այլևս չի կարող դիտարկվել որպես պարզապես արտակարգ։ Կան անհերքելի ապացույցներ, որ Գազայում ցեղասպանություն է կատարվում։ Եվրահանձնաժողովը և Եվրոպական խորհուրդը դեռ չեն կարողացել արձագանքել այն արագությամբ և վճռականությամբ, որը թելադրում են մեր պայմանագրերը, արժեքներն ու պարտավորությունները», - ասված է նամակում, որը հայտնվել է Politico-ի տրամադրության տակ և ուղղված է Եվրահանձնաժողովի ղեկավար Ուրսուլա ֆոն դեր Լեյենին, եվրոպական դիվանագիտության ղեկավար Կայա Կալլասին և Եվրոպական խորհրդի ղեկավար Անտոնիու Կոշտային։
Եվրոպացի պաշտոնյան հայտնել է պարբերականին, որ Գազայում սովը արհեստականորեն է հրահրվել և զուգահեռներ է անցկացրել նախկինում տեղի ունեցած ցեղասպանությունների, մասնավորապես՝ Ռուանդայում տուտսիների ցեղասպանության հետ։ «Մենք ականատես ենք լինում Գազայում արհեստականորեն ստեղծված սովին», - ասել է նա։

The leaders of the socialist, left, and green groups in the European Parliament of the European Union (EU) have sent a letter to the EU leadership accusing Israel of genocide in the Gaza Strip and demanding that the EU take immediate measures against the Jewish state, Politico reports.
“This situation can no longer be regarded as a mere emergency: there is clear evidence that a genocide is being committed in Gaza. The European Commission and the European Council have so far failed to respond with the urgency and resolve that our treaties, values and responsibilities demand,” reads, in particular, the letter obtained by Politico and addressed to Ursula von der Leyen, President of the European Commission; Antonio Costa, President of the European Council; and Kaja Kallas, EU High Representative for Foreign Affairs and Security Policy.
And a European official told Politico that the famine in Gaza was artificially induced and drew parallels with past genocides, particularly the genocide of the Tutsi in Rwanda.