Ֆրանսիան ողջունել է ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի միջնորդությամբ Վաշինգտոնում Հայաստանի և Ադրբեջանի ղեկավարների միջև ձեռք բերված համաձայնագիրը և միացել է կողմերին ուղղված կոչին՝ սկսելու ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի կառույցների լուծարումը։
Ֆրանսիայի արտաքին գործերի նախարարությունը հայտարարել է, որ հարաբերությունների կարգավորումը և խաղաղության պայմանագրի հնարավորինս շուտ ստորագրումը պետք է կարևոր քայլ դառնան Հարավային Կովկասը խաղաղության և բարգավաճման տարածք դարձնելու ուղղությամբ։
Ֆրանսիական կողմը նշել է նաև, որ համաձայնագրերը նպաստում են տարածաշրջանային կապակցվածությանը, սահմանների բացմանը և պետությունների ինքնիշխանության ամրապնդմանը՝ հիմնվելով 1991 թվականի Ալմաթիի հռչակագրի սկզբունքների վրա։

Франция приветствовала достигнутое в Вашингтоне при посредничестве президента США Дональда Трампа соглашение между лидерами Армении и Азербайджана и присоединилась к призыву сторон приступить к роспуску структур Минской группы ОБСЕ.
В МИД Франции заявили, что нормализация отношений и скорейшее подписание мирного договора должны стать важным шагом к превращению Южного Кавказа в пространство мира и процветания.
Французская сторона также отметила, что договоренности способствуют региональной связанности, открытию границ и укреплению суверенитета государств на основе принципов Алматинской декларации 1991 года.