Գազայի հատվածում պարենային ճգնաժամի պատճառով թերսնման հետևանքով մահացածների թիվը հասել է 227-ի, այդ թվում՝ 103 երեխայի, երեքշաբթի օրը հայտնել է պաղեստինյան կիսաանկլավի առողջապահության նախարարությունը։
Գազայի հատվածի առողջապահության նախարարությունը վերջին 24 ժամում սովի և թերսնման հետևանքով մահվան հինգ դեպք է գրանցել, այդ թվում՝ երկու երեխայի։ Այսպիսով, սովի հետևանքով մահացածների ընդհանուր թիվը հասել է 227-ի, այդ թվում՝ 103 երեխա, - ասվում է գերատեսչության հայտարարության մեջ։
Գազայի իշխանությունների տվյալներով՝ 2025 թվականի սկզբից ի վեր Գազայում սովից մահացել է 173 մարդ, 2024 թվականին՝ 50, իսկ նախորդ տարի՝ ևս չորս մարդ։

Общее число погибших от недоедания на фоне кризиса с поставками продовольствия в сектор Газа возросло до 227 человек, включая 103 ребенка, сообщило министерство здравоохранения палестинского полуэксклава во вторник.
«Министерство здравоохранения сектора Газа за последние 24 часа зарегистрировало пять случаев гибели людей от голода и недоедания, включая двух детей. Тем самым общее число погибших от голода возросло до 227, включая 103 ребенка», - говорится в заявлении ведомства.
По данным властей сектора Газа, с начала 2025 года от голода в Газе скончались 173 человека, в 2024 году - 50 человек, еще четверо погибли годом ранее.