Վրաստանի նախագահ Միխեիլ Կավելաշվիլին Անկարայում անցկացված ճեպազրույցի ժամանակ հայտարարել է, որ Վրաստանը ողջունում է Ադրբեջանի և Հայաստանի ձեռնարկած քայլերը՝ ուղղված երկարատև խաղաղության հաստատմանը, որը պետք է նպաստի տարածաշրջանի խաղաղության և կայունության առաջխաղացմանը, հաղորդում է Грузия Online-ը։
Նա նշել է, որ Վրաստանն աջակցում է Հարավային Կովկասում խաղաղ համակեցության բանաձևին և միշտ արտահայտում է իր պատրաստակամությունը նպաստելու տարածաշրջանում խաղաղության և կառուցողական համագործակցության խթանման գործընթացին։
«Հանդիպման ժամանակ մենք խոսեցինք Հարավային Կովկասի տարածաշրջանում ստեղծված իրավիճակի և այդ մարտահրավերները հաղթահարելու մեր համատեղ ջանքերի մասին։ Մենք բազմիցս հայտարարել ենք, և ես կցանկանայի ընդգծել, որ Վրաստանն աջակցում է Հարավային Կովկասում խաղաղ համակեցության բանաձևին և միշտ արտահայտում է իր պատրաստակամությունը նպաստելու տարածաշրջանում խաղաղության և կառուցողական համագործակցության խթանման գործընթացին։
Ողջունում ենք Ադրբեջանի և Հայաստանի ձեռնարկած քայլերը՝ ուղղված երկարատև խաղաղության հաստատմանը, որը պետք է նպաստի տարածաշրջանում խաղաղության և կայունության հաստատմանը»,- նշել է Միխեիլ Կավելաշվիլին։
Քաղաքական գործիչը շեշտել է Ադրբեջան-Վրաստան-Թուրքիա եռակողմ ձևաչափի կարևորությունը՝ նշելով, որ աշխարհաքաղաքական իրականությունը հաշվի առնելով՝ տարածաշրջանային համագործակցությունն ավելի կարևոր է դարձել և ուղղված է խաղաղության և կայունության խթանմանը, ինչպես նաև երեք երկրների զարգացմանը։
«Այդ առումով Ադրբեջան-Վրաստան-Թուրքիա եռակողմ ձևաչափը շատ լավ օրինակ է, թե ինչպես կարող են արդյունավետ և հաջողությամբ համագործակցել այն երկրները, որոնք հարգում են միմյանց ինքնիշխանությունն ու տարածքային ամբողջականությունը և պատրաստ են իրականացնել տարածաշրջանի համար ամենակարևոր նախագծերը»,- ընդգծել է նա։
Կավելաշվիլին նշել է, որ անվտանգության մարտահրավերների համատեքստում ուշադրություն է դարձվել ռուս-ուկրաինական հակամարտությանը։
«Անվտանգության մարտահրավերների համատեքստում մենք խոսեցինք Ուկրաինայի դեմ Ռուսաստանի Դաշնության լայնածավալ ագրեսիայի, Սև ծովի ավազանում անվտանգության կարևորության և Թուրքիայի անխոնջ ջանքերի մասին՝ հակամարտող կողմերի միջև երկխոսության հնարավորությունը հեշտացնելու համար»,- նշել է Վրաստանի վեցերորդ նախագահը։
Կավելաշվիլին հավելել է, որ Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի հետ հանդիպման ժամանակ քննարկվել են Մերձավոր Արևելքում տեղի ունեցող գործընթացները, որտեղ նշվել է, որ Վրաստանն աջակցում է Մերձավոր Արևելքում խաղաղություն հաստատելու անհրաժեշտության գաղափարին։

Президент Грузии Михаил Кавелашвили заявил в Анкаре на брифинге, что Грузия приветствует шаги, предпринятые Азербайджаном и Арменией для установления прочного мира, которые должны способствовать продвижению региона к миру и стабильности, сообщает Грузия Online.
Он отметил, что Грузия поддерживает формулу мирного сосуществования на Южном Кавказе и всегда выражает готовность внести свой вклад в процесс продвижения мира и конструктивного сотрудничества в регионе.
«На встрече мы говорили о ситуации в регионе Южного Кавказа и наших совместных усилиях по преодолению этих вызовов. Мы неоднократно заявляли, и я хотел бы подчеркнуть, что Грузия поддерживает формулу мирного сосуществования на Южном Кавказе и всегда выражает готовность внести свой вклад в процесс продвижения мира и конструктивного сотрудничества в регионе.
Мы приветствуем шаги, предпринятые Азербайджаном и Арменией для установления прочного мира, которые должны способствовать миру и стабильности в регионе», — сказал Михаил Кавелашвили.
Политик подчеркнул важность трехстороннего формата Азербайджан-Грузия-Турция, отметив, что, принимая во внимание геополитическую реальность, региональное сотрудничество приобрело еще большее значение, и оно направлено на содействие миру и стабильности, а также развитию трех стран.
«В этом плане трехсторонний формат Азербайджан-Грузия-Турция является очень хорошим примером того, как могут эффективно и успешно сотрудничать страны, которые уважают суверенитет и территориальную целостность друг друга и готовы к реализации важнейших для региона проектов», — подчеркнул он.
Кавелашвили отметил, что в контексте вызовов безопасности внимание было уделено российско-украинскому конфликту.
«В контексте вызовов безопасности мы говорили о полномасштабной агрессии Российской Федерации против Украины, важности безопасности Черноморского бассейна и неустанных усилиях Турции по содействию возможности диалога между противоборствующими сторонами», — заявил шестой президент Грузии.
Кавелашвили добавил, что на встрече с президентом Турции Реджепом Тайипом Эрдоганом обсуждались происходящие на Ближнем Востоке процессы, где было отмечено, что Грузия поддерживает идею о необходимости установления мира на Ближнем Востоке.