Եգիպտոսի նոր խորհրդարանի աշխատանքային առաջին օրը պատգամավորների միջեւ կրոնական հողի վրա հակասություն է ծագել: Որոշ պատգամավորներ ինքնագլուխ փոխել են երդման տեքստը, դրանում ներառելով շարիաթի օրենքի մասին արտահայտություն:
508 պատգամավորների երդման արարողության ընթացքում սալաֆիթական կուսակցության պատգամավոր Մամդուհ Իսմայիլը տարիներով մշակված ավանդական տեքստին ինքնակամ ավելացրել է «... եւ ինչը չի հակասում շարիաթին» արտահայտությունը: Նիստը նախագահող աս-Սական առարկել է` պատգամավորին պահանջելով խստորեն հետեւել երդման տեքստին: Հաշվի չառնելով նկատողությունը` պատգամավորը կրկին կարդացել է երդումը` այն ամփոփելով շարիաթի մասին խոսքերով: Նրա օրինակին հետեւել են խորհրդարանի եւս մի քանի պատգամավորներ, հաղորդում է ԻՏԱՌ-ՏԱՍՍ-ը:
Տասնյակ պատգամավորներ այսօր նիստի էին եկել դեղին շարֆերով «Ոչ ռազմական դատարաններին» գրությամբ` ի նշան ռազմական դատարաններում քաղաքացիական բնակչության նկատմամբ  դատավարություններ անցկացնելու պրակտիկայի դեմ բողոքի:
Հայտնվում է նաեւ, որ Եգիպտոսի նոր խորհրդարանն սկսել է աշխատել ուժեղացված անվտանգության պայմաններում: Կահիրեի կենտրոնում գտնվող Ազգային ժողովի շենքի շրջակայքը շրջափակված է ուժային կառույցների կողմից: Այն պաշտպանում են ՆԳՆ-ի աշխատակիցները, ներսում տեղակայված են զինծառայողներ:
Հիշեցնենք, որ 2011 թվականին կայացած խորհրդարանական ընտրություններից հետո Ազգային ժողովում մեծամասնություն են կազմում իսլամական կուսակցությունները` «Մահմեդական եղբայրներ»  շարժման «Ազատության եւ արդարության» եւ սալաֆիտակյան  «Ան Նուր» կուսակցությունները, որոնք ընտրությունների արդյունքում ստացել էին Ազգային ժողովի տեղերի երկու երրորդը:

В первый же день работы нового египетского парламента между депутатами произошел конфликт на религиозной почве. Некоторые депутаты самовольно поменяли текст присяги, включив в него фразу про законы шариата.
Во время рутинной церемонии присяги 508 депутатов, депутат от салафитской партии Мамдух Исмаил к традиционному, отработанному годами, тексту самовольно добавил фразу: «... и что не противоречит шариату». Председательствующий на сессии ас-Сака возразил против этого, потребовав от депутата четко соблюдать текст присяги. Несмотря на замечание, депутат вновь озвучил присягу, завершив ее словами про шариат. Его примеру последовали затем и некоторые другие депутаты парламента, передает ИТАР-ТАСС.
Десятки депутатов пришли сегодня на заседании в желтых шарфах с надписью «Нет - военным трибуналам» в знак протеста против практики ведения судебных процессов над гражданскими лицами в военных трибуналах.
Сообщается также, что новый парламент Египта начал работу в условиях повышенных мер безопасности. Район, где расположено здание Народного собрания в центре Каира, оцеплен подразделениями силовых структур. По периметру его охраняют сотрудники МВД, внутри размещены военнослужащие.
Напомним, большинство мест в парламенте после состоявшихся осенью 2011 года выборов депутатов Народного собрания занимают представители исламистских партий - Партии свободы и справедливости «Братьев- мусульман» и салафитской «Ан-Нур», которые получили по итогам выборов две трети мест в Народном собрании.