Հրեական արմատներով թուրք խոշոր գործարար, «Ալարկո» հոլիդինգի սեփականատեր Իսհաք Ալաթոն, ով օրեր առաջ «Թուրքիայի տնտեսական եւ սոցիալական հետազոտությունների» հիմնադրամին (TESEV)-ին կոչ-նամակ էր ուղարկել՝ Հայոց ցեղասպանության ճանաչման համար ջանքեր գործադրել, թուրքական Radikal-ի թղթակցի հետ զրույցում կրկնել է իր խոսքերը։
Լրագրողը գործարարին հարցրել է, թե նախորդ շաբաթ TESEV-ին նամակ գրելու ժամանակ ի՞նչ է անցել նրա մտքով։ Թուրք գործարարը նշել է, թե Թուրքիայում այս հարցի շուրջ շատերի հոգեկան աշխարհն է խանգարվել։ «Դրանց համար մի բուժում կա՝ անցյալը քննարկել անկեղծ եւ բաց եւ սեղանին դնել ինչ որ կա։ Հայկական հարցում մենք այս կետում ենք։ Հիմա Թուրքիայում բաց հասարակություն պետք է մի նախաձեռնություն կազմակերպվի, ինչպիսիք եղել են ներողություն խնդրած երկրներում»,-ասել է Ալաթոնը։
Նշենք, որ Իսհաք Ալաթոնը TESEV-ին ուղղված կոչ-նամակում նշել էր, թե մոտենում է 2015-ի ապրիլի 24-ը եւ ինքը հոնգնել է անցյալի հետ առերեսվելու վախից։
«90 տարի մենք բազմաթիվ մեղքեր ենք գործել։ Կմախքները լցրել ենք պահարանները եւ փակել դռները։ 90 տարի է՝ աշխարհին կույր ենք ասում։ Վախենում ենք առերեսվել։ Մեզ սովորեցրել են վախենալ։ Կմախքները պահարաններում փտում են, իսկ դրանց հոտն արդեն անտանելի է դարձել։ Ես արդեն չեմ կարողանում շնչել, իսկ դո՞ւք: Եկեք մենք էլ մեր ձայնը լսելի դարձնենք Անկարայի մեր պատգամավորներին։ Պատգամավորներն էլ թող այն լսելի դարձնեն իրենց կուսակցությունների ղեկավարներին։ Թող օգնեն, որ կարողանանք բացել կմախքներով լեցուն մեր պահարանները։ Մեզ հարիր հուղարկավորության միջոցառումներց հետո մեկ րոպե լռությամբ հարգանքի տուրք մատուցենք եւ մաքրենք մեր մեղքերը», ասել էր Ալաթոնը։

Крупный турецкий предприниматель еврейского происхождения, владелец холдинга «Аларко» Исхак Алатон призывает признать Геноцид армян. Несколько дней назад Алатон сформулировал свой призыв в открытом письме Фонду экономических и социальных исследований Турции (TESEV). На днях он повторил свой призыв в беседе с корреспондентом турецкого издания «Radikal».
На вопрос о том, что послужило поводом для написания письма, Алатон ответил, что этот вопрос искалечил внутренний мир многих. «Средство для лечения одно – искренне и открыто обсудить прошлое и выставить на стол все, что есть. В случае с армянским вопросом мы находимся в этой точке. Сейчас турецкое общество должно организовать инициативу из числа тех, какие были в странах, попросивших прощения», – сказал Алатон.
Напомним, что Алатон в своем письме заявил:  приближается 24 апреля 2015 года (столетие Геноцида армян – ред.), и он устал бояться взгляда в прошлое.
«90 лет мы совершали множество грехов. Затолкали скелеты в шкаф и закрыли двери. 90 лет мы называем весь мир слепым. Мы боимся встать лицом к лицу. Нас научили бояться. Скелеты в шкафах гниют, а их запах стал невыносимым. Я уже не могу дышать, а вы? Давайте и мы поднимем наш голос, который услышат депутаты в Анкаре. А они пусть донесут его до лидеров своих партий. Пусть они помогут нам открыть наши шкафы, полные скелетов. После подобающих нам похоронных мероприятий отдадим дань уважения минутой молчания и очистим свои грехи», – написал Алатон.