Հայտարարությունները, ըստ որոնց ԱՄՆ-ի դերը միջազգային ասպարեզում նվազել է, հիմնավորված չեն: Կոնգրեսին ուղղված ամենամյա իր ելույթում նման դիրքորոշմամբ է հանդես եկել ԱՄՆ նախագահ Բարաք Օբաման:
Օբաման համոզմունք է հայտնել, որ ամերիկյան գերակայության վերածնունդն զգացվում է ամբողջ աշխարհում:
«Եվրոպայում եւ Ասիայում մեր հնագույն դաշինքները երբեւէ ավելի ամուր չեն եղել: Մենք հստակ հասկացրել ենք, որ Ամերիկան խաղաղօվկիանոսյան գերտերություն է: Հակառակը պնդողները, որոնք հայտարարում են, որ Ամերիկան անկում է ապրում, որ մեր ազդեցությունը նվազում է, չեն հասկանում, թե ինչ են ասում»,- հայտարարել է նա:
Անդրադառնալով արտաքին քաղաքական խնդիրներին` նախագահը խոստացել է, որ երկիրն այսուհետ եւս կօժանդակի Մերձավոր Արեւելքում եւ Աֆրիկայում ժողովրդավարական պետությունների կառուցմանը: Սակայն նախորդ տարվա հեղափոխությունների ելքը Օբաման առայսօր անկանխատեսելի է համարում:
«Անորոշ է, թե ինչով կավարտվեն արաբական աշխարհի անհավանական փոփոխությունները: ԱՄՆ-ն այդ գործընթացում մեծ խաղադրույքներ ունի, եւ մենք պետք է հասնենք այն արժեքների հաստատմանը, որոնք առավել լավ կծառայեն մեր երկրին: Մենք կդիմակայենք բռնությանն ու սպառնալիքներին, կպաշտպանենք բոլոր մարդկանց իրավունքներն ու արժանապատվությունը: Այնպիսի քաղաքականություն կվարենք, որը կհանգեցնի ամուր եւ կայուն ժողովրդավարության եւ բաց շուկաների առաջացմանը», - ասել է նա, գրում է «Վզգլյադ» թերթը:

Заявления о том, что влияние США на мировой арене ослабло, лишены оснований. Такую позицию высказал президент США Барак Обама, выступая с очередным ежегодным посланием Конгрессу США.
Обама выразил уверенность, что возрождение американского лидерства ощущается по всему миру.
«Наши старейшие альянсы в Европе и Азии никогда не были прочнее. Мы ясно дали понять, что Америка является тихоокеанской державой. Все те, кто утверждает обратное, все те, кто заявляет, что Америка переживает упадок, что наше влияние снижается, не знают, о чем говорят», – заявил он.
Касаясь внешнеполитических задач, президент пообещал, что его страна и впредь будет помогать построению демократических государств на Ближнем Востоке и в Африке. Хотя исход революций прошлого года Обама до сих пор считает непредсказуемым.
«Чем завершатся нынешние невероятные изменения в арабском мире, остается неопределенным. У США в этом процессе огромные ставки, и мы будем отстаивать те ценности, которые столь хорошо служат нашей стране. Мы будем противостоять насилию и запугиванию, отстаивать права и достоинство всех людей, поддерживать политику, которая приведет к появлению прочных и стабильных демократий и открытых рынков», – заявил он, пишет газета «Взгляд».