ՆԳ նախարարի տեղակալ Արմեն Մկրտչյանը Չինաստանի Ժողովրդական Հանրապետություն կատարած այցի շրջանակում հանդիպել է ՉԺՀ հասարակական անվտանգության նախարարի տեղակալ Չեն Սիյուանի հետ։ Այդ մասին NEWS.am–ին հայտնում են ՆԳՆ-ից:
Ողջունելով հյուրերին՝ Չեն Սիյուանը բարձր է գնահատել դեռևս 2015 թվականին Պեկինում ստորագրված Համաձայնագրի հիման վրա ձևավորված համագործակցությունը և այն ընդլայնելու պատրաստակամություն հայտնել։
Արմեն Մկրտչյանը, շնորհակալություն հայտնելով ջերմ ընդունելության համար, կարևորել է երկու երկրների իրավապահ մարմինների արդյունավետ համագործակցությունը՝ առաջարկելով այն բարձրացնել նոր մակարդակի՝ կողմերի միջև ստորագրելով փոխգործակցության նոր պայմանագիր, ինչին չինական կողմը դրական է արձագանքել։
ՆԳ նախարարի տեղակալը նաև ընդգծել է Հայաստանի Հանրապետությունում Չինաստանի Ժողովրդական Հանրապետության դեսպանությունում հասարակական անվտանգության նախարարության ներկայացուցչի, ինչպես նաև Հայաստանի Հանրապետությունում Ինտերպոլի Ազգային կենտրոնական բյուրոյի միջոցով իրականացվող համագործակցության կարևորությունը, որը հնարավորություն է տալիս ապահովել օպերատիվ տեղեկատվության փոխանակում ու երկու երկրների իրավապահ համակարգերի միջև համադրված գործողություններ։
Կողմերն անդրադարձել են նաև իրավապահ մարմինների համատեղ գործունեության արդյունավետության բարձրացմանն ուղղված հարցերին, մասնավորապես՝ անդրազգային հանցավորության, այդ թվում՝ համացանցում կատարվող հանցագործությունների, կիբեռհանցավորության, թմրամիջոցների ապօրինի շրջանառության, տնտեսական հանցագործությունների, թրաֆիքինգի և այլ հանցատեսակների դեմ պայքարի ոլորտներում։

Заместитель министра внутренних дел Армен Мкртчян в рамках визита в Китайскую Народную Республику встретился с заместителем министра общественной безопасности КНР Чэнь Сыюанем. Об этом Новости Армении - NEWS.am сообщили в МВД РА.
Приветствуя гостей, Чэнь Сыюань высоко оценил сотрудничество, установленное на основе Соглашения, подписанного в Пекине в 2015 году, и выразил готовность к его расширению.
Армен Мкртчян, выразив благодарность за тёплый приём, подчеркнул эффективность взаимодействия между правоохранительными органами двух стран и предложил вывести его на новый уровень путём подписания нового соглашения о сотрудничестве между сторонами, на что китайская сторона дала положительный ответ.
Заместитель министра внутренних дел также подчеркнул важность сотрудничества, осуществляемого через представителя Министерства общественной безопасности при посольстве Китайской Народной Республики в Республике Армения, а также через Национальное центральное бюро Интерпола в Республике Армения, что позволяет осуществлять обмен оперативной информацией и координировать действия правоохранительных органов двух стран.
Стороны также затронули вопросы, направленные на повышение эффективности совместной деятельности правоохранительных органов, в частности, в сфере борьбы с транснациональной преступностью, включая преступления, совершаемые в Интернете, киберпреступность, незаконный оборот наркотиков, экономические преступления, торговлю людьми и другие виды преступлений.