Ադրբեջանի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարար Ջեյհուն Բայրամովը հանդիպել է Ֆինլանդիայի արտաքին գործերի նախարար, ԵԱՀԿ գործող նախագահ Էլինա Վալտոնենի հետ:
Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարարության մամուլի ծառայության հաղորդմամբ, կողմերը քննարկել են երկկողմ հարաբերությունները, Ֆինլանդիայի ԵԱՀԿ նախագահության առաջնահերթությունները, ինչպես նաև տարածաշրջանային անվտանգության և Ադրբեջանի ու Հայաստանի միջև խաղաղության գործընթացի հիմնական հարցերը։
Զրույցի ընթացքում հատուկ ուշադրություն է դարձվել «Ադրբեջանի նկատմամբ Հայաստանի Սահմանադրությամբ ամրագրված տարածքային պահանջների» լուծման անհրաժեշտությանը։ Ջեյհուն Բայրամովն ընդգծել է, որ այս հարցը մնում է վերջնական խաղաղության համաձայնագրի ստորագրման և երկու երկրների միջև կայուն, բարիդրացիական հարաբերություններ կառուցելու հիմնական խոչընդոտներից մեկը։
Նախարարը նշել է, որ Ադրբեջանը հավատարիմ է միջազգային իրավունքում ամրագրված տարածքային ամբողջականության և ինքնիշխանության հարգման սկզբունքին և ակնկալում է, որ Հայաստանը նույնպես կորդեգրի նմանատիպ մոտեցում, որը կարտացոլվի սահմանադրական մակարդակում։
Հանդիպման ընթացքում կողմերը քննարկել են նաև Ադրբեջանի, ԱՄՆ-ի և Հայաստանի առաջնորդների 2025 թվականի օգոստոսի 8-ին Վաշինգտոնում կայացած պատմական հանդիպման արդյունքները, ինչպես նաև ստորագրված համատեղ հռչակագրի իրականացման քայլերը։
Բայրամովը իր ֆինն գործընկերոջը տեղեկացրել է ազատագրված տարածքներում վերականգնողական աշխատանքների ընթացքի, տեղահանված անձանց վերադարձի միջոցառումների և հանքային անվտանգության հարցերի լուծման մասին։
Եզրափակելով, զրուցակիցներն ընդգծել են ակտիվ երկխոսության և միջազգային նախաձեռնությունների կարևորությունը, ինչպիսին է «Թրամփի երթուղին՝ միջազգային խաղաղության և բարգավաճման համար» (TRIPP) նախագիծը, որոնք ուղղված են տրանսպորտային-տնտեսական կապերի զարգացմանը և տարածաշրջանում կայունության ամրապնդմանը։

Министр иностранных дел Азербайджанской Республики Джейхун Байрамов провёл встречу с министром иностранных дел Финляндии и действующим председателем ОБСЕ Элиной Валтонен.
Как сообщили в пресс-службе МИД Азербайджана, стороны обсудили двусторонние отношения, приоритеты председательства Финляндии в ОБСЕ, а также ключевые вопросы региональной безопасности и мирного процесса между Азербайджаном и Арменией.
Особое внимание в ходе беседы было уделено необходимости устранения «территориальных претензий к Азербайджану, закреплённых в Конституции Армении». Джейхун Байрамов подчеркнул, что этот вопрос остаётся одним из главных препятствий на пути к подписанию окончательного мирного соглашения и построению устойчивых добрососедских отношений между двумя странами.
Министр отметил, что Азербайджан исходит из принципа уважения территориальной целостности и суверенитета, закреплённого международным правом, и ожидает от Армении аналогичного подхода, отражённого на конституционном уровне.
В ходе встречи стороны также обсудили итоги исторической встречи лидеров Азербайджана, США и Армении, состоявшейся 8 августа 2025 года в Вашингтоне, а также шаги по реализации подписанной Совместной декларации.
Байрамов проинформировал финского коллегу о ходе восстановительных работ на освобождённых территориях, мерах по возвращению вынужденных переселенцев и решении проблем, связанных с минной безопасностью.
В заключение собеседники подчеркнули важность активного диалога и международных инициатив, таких как проект «Маршрут Трампа для международного мира и процветания» (TRIPP), направленных на развитие транспортно-экономических связей и укрепление стабильности в регионе.