Կրասնոդարի մարզային դատարանը կարգավորել է դատական ​​որոշումների կազմման գործում արհեստական ​​բանականության օգտագործման վերաբերյալ վեճը: «Коммерсантъ»-ը տեղեկացել է, որ վերաքննիչ դատարանը հաստատել է Եյսկի քաղաքային դատարանի դատավճիռը, որի տեքստում փաստաբանները նեյրոնային ցանցի վրա հիմնված նախագծման բնորոշ նշաններ են հայտնաբերել:
Հետաքննության համար առիթը ծագել է 300 հազար ռուբլի կաշառք ստանալու համար դատապարտված երկու նախկին ոստիկանների գործով դատավճռից: Պաշտպանությունը մտահոգված էր փաստաթղթում որոշակի ձևակերպումներով, որոնցում դատարանը փաստաբաններին անվանում էր «պաշտպանների մի ամբողջ համաստեղություն», հիշատակում էր մեղադրյալների «հրաշալի» մասնակցությունը հետաքննություններին, իսկ նրանցից մեկին անվանում էր «համարձակ պաշտոնատար անձ»:
Փաստաբան Ալեքսեյ Ավանեսյանը պատվիրել էր լեզվաբանական վերլուծություն, որը տեքստում բացահայտել էր արհեստական ​​բանականության բնորոշ նշաններ՝ ոճերի խառնուրդ, «անբովանդակ, խիտ տեքստ», անբնական կառուցվածքներ և անտեղի բառույթներ: Սակայն, իր վերաքննիչ որոշման մեջ տարածաշրջանային դատարանի կոլեգիան որոշել է, որ «դատարանի կողմից որոշակի եզրակացություններ ներկայացնելու ընտրված ոճը չի ազդում որոշման օրինականության վրա»։
Կրասնոդարի երկրամասի դատարանների մամուլի ծառայությունում ընդգծել են, որ դատավճիռն ուժի մեջ է մտել, և կողմերը պահպանում են գանգատարկման իրավունքը։ Սակայն գերատեսչությունը նշել է, որ «միայն բարձրագույն դատարանը կարող է գնահատել դատական ​​որոշումը»։
Առ այսօր իրավապահ մարմինները խուսափել են նեյրոնային ցանցերի օգտագործումից։ Կրասնոդարի երկրամասի Ներքին գործերի նախարարության գլխավոր վարչության գլխավոր քննչական վարչությունը «Коммерсант»-ն պարզաբանել է, որ քննիչները արհեստական ​​բանականություն չեն օգտագործում երեք պատճառով՝ հմտությունների պակասի, աշխատանքային համակարգիչների վրա համացանցի բացակայությունը և դատավարական փաստաթղթերն անձամբ կազմելու իրավական պահանջը։
Ինչպես նշել է փաստաբան Ավանեսյանը, նա դատավճիռը բողոքարկել է ոչ թե արհեստական ​​բանականության նկատմամբ իր սկզբունքային ​​​​հակադրության, այլ դրա շուրջ առկա իրավական անորոշության պատճառով։ «Ես նույնիսկ կողմնակից եմ նրան, որ նեյրոնային ցանցերը դատավճիռներ գրեն, քանի որ այդ դեպքում նրանք չեն կարողանա խուսափել բոլոր ապացույցների գնահատումից»,- ասել է փաստաբանը։

Краснодарский краевой суд поставил точку в споре о возможности использования искусственного интеллекта при составлении судебных решений. Как выяснил «Коммерсантъ», апелляционная инстанция оставила в силе приговор Ейского горсуда, в тексте которого адвокаты обнаружили характерные признаки нейросетевого стиля.
Поводом для разбирательства стал приговор по делу двух бывших полицейских, осужденных за получение взятки в 300 тыс. рублей. Защиту насторожили отдельные формулировки в документе, где суд называл адвокатов «целой плеядой защитников», упоминал о «чудесном образом» участвовавших в проверках подсудимых и характеризовал одного из них как «решительное должностное лицо».
Адвокат Алексей Аванесян заказал лингвистическую экспертизу, которая выявила в тексте характерные признаки ИИ: смешение стилей, «пустую массивность текста», неестественные конструкции и неуместные лексемы. Однако в апелляционном определении коллегия краевого суда сочла, что «выбранная судом стилистика изложения определенных умозаключений не влияет на законность принятого решения».
В пресс-службе судов Краснодарского края подчеркнули, что приговор был признан законным, а стороны сохраняют право на кассационное обжалование. При этом в ведомстве отметили, что «оценку судебному акту может дать только суд вышестоящей инстанции».
Пока правоохранительные органы избегают использования нейросетей. В главном следственном управлении ГУ МВД по Краснодарскому краю «Коммерсанту» разъяснили, что следователи не пользуются ИИ по трем причинам: отсутствие навыков, отсутствие интернета на служебных компьютерах и требование закона о личном составлении процессуальных документов.
Как отметил адвокат Аванесян, он обжаловал приговор не из-за принципиального неприятия ИИ, а из-за правовой неопределенности в этом вопросе. «Я, пожалуй, даже сторонник того, чтобы приговоры писали нейросети, потому что в таком случае они не смогут уклоняться от оценки всех доказательств», — сказал защитник.