Չինաստանը հաստատապես հավատարիմ է իր տարածքային ինքնիշխանության և ծովային իրավունքների ու շահերի պաշտպանությանը, ինչպես նաև ելնում է նրանից, որ ծովային վեճերը պետք է լուծվեն խաղաղ ճանապարհով՝ անմիջականորեն շահագրգիռ երկրների միջև բանակցությունների և խորհրդակցությունների միջոցով, հայտարարել է Չինաստանի ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Լին Ցզյանը, փոխանցում է Սինհուան։
«Ցանկացած սադրանք կամ սպառնալիք այս առումով անօգուտ կլինի և ոչնչի չի հանգեցնի», - ընդգծել է դիվանագետը չորեքշաբթի կայացած մամուլի ասուլիսի ժամանակ՝ մեկնաբանելով Հարավչինական ծովի վերաբերյալ ԱՄՆ Պետդեպարտամենտի ներկայացուցչի վերջին հայտարարությունները։
Ինչպես նշել է Լին Ցզյանը, բոլոր առկա փաստերն ու ապացույցները ցույց են տալիս, որ ֆիլիպինցիներն են առաջինը սադրանք կազմակերպել՝ ոտնձգություն կատարելով Չինաստանի տարածքային ինքնիշխանության դեմ, իսկ Միացյալ Նահանգները, անտեսելով փաստերը, անարդար մեղադրանքներով են հանդես գալիս՝ փորձելով վարկաբեկել Չինաստանի իրավունքների պաշտպանության օրինական գործողությունները և «ԱՄՆ-ի և Ֆիլիպինների միջև փոխադարձ պաշտպանության մասին պայմանագրով» վախեցնել Չինաստանին։
Այս փորձերը ևս մեկ անգամ բացահայտեցին ամերիկյան կողմի չարամիտ մտադրությունը՝ հրահրել առճակատում և ապակայունացնել Հարավչինական ծովը, ինչպես նաև կրկին ցույց տվեցին, որ Միացյալ Նահանգները տարածաշրջանային կայունությունը խաթարելու ռիսկի ամենամեծ աղբյուրն է, ամփոփել է նա։

Китай твердо привержен защите своего территориального суверенитета и морских прав и интересов, а также исходит из того, что морские споры должны разрешаться мирным путем через переговоры и консультации между непосредственно заинтересованными странами, заявил официальный представитель МИД КНР Линь Цзянь, передает Синьхуа.
«Любые провокации или угрозы в этом отношении будут напрасными и ни к чему не приведут», - подчеркнул дипломат на пресс-конференции в среду, комментируя недавние высказывания представителя Госдепартамента США по поводу Южно-Китайского моря.
Как отметил Линь Цзянь, все имеющиеся факты и доказательства указывают на то, что филиппинцы первыми устроили провокацию, посягнув на территориальный суверенитет Китая, а Соединенные Штаты, игнорируя факты, выступают с несправедливыми обвинениями, пытаясь очернить законные действия Китая по защите своих прав и запугать Китай «Договором о взаимной обороне между США и Филиппинами».
Эти попытки еще раз обнажили злой умысел американской стороны разжечь конфронтацию и дестабилизировать Южно-Китайское море, а также вновь продемонстрировали, что Соединенные Штаты являются самым большим источником риска подрыва региональной стабильности, резюмировал он.