Քաղաքամետ «Իմեդի» հեռուստաալիքը հայտնում է, որ ԵԱՀԿ գործող նախագահ և Ֆինլանդիայի արտաքին գործերի նախարար Էլինա Վալտոնենը տուգանվել է 5000 լարիով՝ ճանապարհի ապօրինի արգելափակման համար։ Այս տեղեկությունը քարոզչական հեռուստատեսությանը «հաստատել են ՆԳՆ-ից»։ Սովորաբար նման պատժամիջոցի են ենթարկվում բողոքի ցույցերի այն մասնակիցները, ովքեր փակում են երթևեկելի հատվածը։ Եղել են նաև դեպքեր, երբ տուգանքներ են կիրառվել իրադարձությունները լուսաբանող լրագրողների, այդ թվում՝ օտարերկրացիների նկատմամբ։
Հոկտեմբերի 14-ին՝ Վրաստան կատարած այցի շրջանակներում, Վալտոնենը մասնակցել է խորհրդարանի շենքի մոտ տեղի ունեցած բողոքի ցույցին։ Նա աջակցություն է հայտնել խաղաղ ցուցարարներին և տեսանյութ է ձայնագրել, որում ասել է, որ Ռուսթավելի պողոտայում տեղի ունեցող ցույցին մասնակցում են քաղաքացիներ, ովքեր մտահոգված են «իրենց երկրի ռեպրեսիվ քաղաքականությամբ»։ Նա նաև ընդգծել է, որ մարդիկ «լիակատար իրավունք ունեն ժողովրդավարության, խոսքի ազատության և մարդու հիմնարար իրավունքների համար»։
Դրանից հետո Վրաստանի կառավարության վարչակազմը հայտնել է, որ Էլինա Վալտոնենի հանդիպումը վարչապետ Իրակլի Կոբախիձեի հետ չեղարկվել է «ապօրինի ակցիային» նրա մասնակցության պատճառով։ Սակայն Ֆինլանդիայի ԱԳՆ-ից հայտնել են, որ իրականում հանդիպումը չեղյալ է հայտարարվել ֆինների կողմից՝ «ժամանակացույցի պատճառով»։
Հոկտեմբերի 16-ին Վալտոնենն իր X միկրոբլոգի միջոցով անձամբ դիմել է Կոբախիձեին։ Նա կրկին հայտարարել է, որ Վրաստանի ապագան կարող է որոշել միայն վրաց ժողովուրդը։ Եվ նույնը վերաբերում է ԵԱՀԿ յուրաքանչյուր անդամ պետությանը։

Проправительственный телеканал «Имеди» сообщает, что действующий председатель ОБСЕ и глава МИД Финляндии Элина Валтонен была оштрафована на 5000 лари за незаконное перекрытие дороги. Эту информацию пропагандистскому ТВ «подтвердили в МВД». Как правило такой санкции подвергаются участники протестов, перекрывающих проезжую часть. Были также случаи, когда штрафы выписывали освещающим события журналистам, в том числе иностранным.
14 октября, в рамках визита в Грузию, Валтонен посетила акцию протеста у здания парламента. Она выразила поддержку мирным манифестантам и записала видео, в котором сказала, что в акции на проспекте Руставели участвуют граждане, обеспокоенные «репрессивным курсом своей страны». Она также подчеркнула, что люди «имеют полное право на демократию, свободу слова и основные права человека».
После этого администрация правительства Грузии сообщила, что встреча Элины Валтонен с премьер-министром Ираклием Кобахидзе отменена из-за ее участия в «противозаконной акции». Однако в МИД Финляндии сообщили, что в действительности встреча была аннулирована финской стороной «по причине графика».
16 октября Валтонен через свой микроблог X обратилась лично к Кобахидзе. Она вновь заявила, что будущее Грузии может определять только грузинский народ. И то же самое относится и к каждому государству-участнику ОБСЕ.