ԱՄՆ-ն չի կարողանա Ուկրաինային Tomahawk հրթիռների մեծ խմբաքանակ փոխանցել՝ մատակարարումները հաստատելու դեպքում։ Նման կարծիք է հայտնել ԱՄՆ պաշտպանության նախարարության նախկին պաշտոնյա Ջիմ Թաունսենդը՝ The Financial Times (FT) թերթին։
«Եթե մենք հանձնենք «Tomahawk»-ը, դա մեծ խմբաքանակ չի լինի», - ասել է նա։
Թաունսենդի խոսքերով՝ Պենտագոնում վեճեր են ընթանում մատակարարումների ծավալի շուրջ։ FT-ն նշում է, որ Վաշինգտոնն ավելի արագ է սպառում հրթիռները, քան գնում. 2022 թվականից ի վեր գնվել է 202 Tomahawk հրթիռ, մինչդեռ 2024 թվականից սկսած առնվազն 124 միավոր օգտագործվել է Իրանի և հուսիների դեմ։ Թերթը նաև ենթադրում է, որ ԱՄՆ-ն կարող էր Tomahawk-երն օգտագործել Վենեսուելայի տարածքին հարվածելու համար։
«Նոր ամերիկյան անվտանգության կենտրոն» վերլուծական կենտրոնի պաշտպանական ծրագրի տնօրեն Սթեյսի Փեթիջոնը կարծում է, որ Պենտագոնը կկարողանա Ուկրաինային փոխանցել միայն 20-ից 50 «Tomahawk»։ ԱՄՆ ռազմածովային ուժերի պաշտոնաթող գնդապետ Մարկ Քանսիանը թերթի հետ զրույցում այն կարծիքն է հայտնել, որ ԱՄՆ-ն կկարողանա փոխանցել «հարյուրավոր» հրթիռներ։
Հոկտեմբերի 15-ին ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը հայտնել է, որ մտադիր է Վլադիմիր Զելենսկու հետ առաջիկա հանդիպմանը քննարկել ուկրաինական ճգնաժամը։ Լրագրողների այն հարցին, թե արդյոք ԱՄՆ-ն քննարկում է Tomahawk հրթիռներից բացի այլ սպառազինություն Ուկրաինային փոխանցելու հնարավորությունը, Վաշինգտոնի վարչակազմի ղեկավարը հայտարարել է, որ ուսումնասիրում է «այլ տարբերակներ»։

США не смогут передать Украине большую партию ракет Tomahawk в случае одобрения поставок. Такое мнение выразил бывший чиновник Министерства обороны США Джим Таунсенд газете The Financial Times (FT).
«Если мы и передадим Tomahawk, то партия не будет большой», - сказал он.
По словам Таунсенда, в Пентагоне идут споры относительно объема поставок. FT отмечает, что Вашингтон расходует ракеты быстрее, чем закупает: с 2022 года было закуплено 202 ракета Tomahawk, при этом не менее 124 единиц было использовано против Ирана и хуситов с 2024 года. Издание также предполагает, что США могли бы использовать Tomahawk для ударов по территории Венесуэлы.
Директор оборонной программы в аналитическом Центре новой американской безопасности Стейси Петтиджон считает, что Пентагон сможет передать Украине лишь от 20 до 50 «Томагавков». Полковник ВМС США в отставке Марк Кансиан выразил в разговоре с газетой мнение, что США смогут передать «сотни» ракет.
15 октября президент США Дональд Трамп сообщил, что намерен обсудить на предстоящей встрече с Владимиром Зеленским украинский кризис. На вопрос журналистов о том, рассматривают ли США возможность передачи Украине каких-либо других вооружений, помимо ракет Tomahawk, глава вашингтонской администрации заявил, что изучает «другие варианты».