Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը հոկտեմբերի 16-ին ընդունել է Ադրբեջանում Ֆրանսիայի նորանշանակ արտակարգ և լիազոր դեսպան Սոֆի Լագուտիի հավատարմագրերը, տեղեկացնում է ադրբեջանական APA գործակալությունը։
Հիշեցնելով Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնի հետ Կոպենհագենում կայացած հանդիպումը, Ալիևը հայտարարել է, որ այդ հանդիպման արդյունքում «երկու երկրների միջև թյուրիմացություն առաջացնող հարցերը մնացել են անցյալում»։
«Ընդգծելով, որ երկկողմ օրակարգում նոր շրջան է սկսվել, պետության ղեկավարն անդրադարձել է, նախևառաջ, միջանձնային ու գործնական շփումների, մշակութային և հումանիտար ոլորտներում համագործակցության վերականգնման ու զարգացման կարևորությանը», - գրում է ադրբեջանական ԶԼՄ-ն։

Президент Азербайджана Ильхам Алиев 16 октября принял верительные грамоты новоназначенного чрезвычайного и полномочного посла Франции в Азербайджане Софи Лагут, передаёт азербайджанский АПА.
Напомнив о встрече с президентом Франции Эммануэлем Макроном в Копенгагене, Алиев заявил, что в результате этой встречи «вопросы, вызывавшие недопонимание между двумя странами, остались в прошлом».
«Подчеркнув, что в двусторонней повестке дня начался новый период, глава государства коснулся важности восстановления и развития, прежде всего, межличностных и деловых контактов, сотрудничества в культурной, гуманитарной областях», - пишет азербайджанское СМИ.