Եվրահանձնաժողովի նախկին գլխավոր քարտուղար Մարտին Սելմայրի հնարավոր վերադարձը եվրոպական քաղաքականություն կարող է սրել լարվածությունը Եվրահանձնաժողովի նախագահ Ուրսուլա ֆոն դեր Լյայենի եւ ԵՄ դիվանագիտական ծառայության ղեկավար Կայա Կալասի միջեւ։ Այս մասին տեղեկացրել է Politico-ի եվրոպական պարբերականը՝ հղում կատարելով աղբյուրներին։
«[ԵՄ] անդամ պետությունները մտահոգված են, որ Սելմայրի նշանակումը կարող է էլ ավելի սրել Եվրոպական արտաքին կապերի ծառայության եւ Եվրահանձնաժողովի միջեւ հարաբերությունները»,- ասել է ԵՄ անանուն դիվանագետը։
Թերթի տվյալներով՝ Սելմայրը կարող է զբաղեցնել «գեոէկոնոմիկայի եւ միջինստիտուցիոնալ հարաբերությունների գծով գլխավոր քարտուղարի տեղակալի» պաշտոնը եւ պատասխանատու կլինի Եվրոպական արտաքին ծառայության եւ ԵՄ այլ ինստիտուտների միջեւ հարաբերությունների համար։ Նա նաեւ կկարողանա մասնակցել ԵՄ-ում մշտական ​​ներկայացուցիչների կոմիտեի (Coreper) նիստերին։
Սելմայրի վերաբերյալ վերջնական որոշում դեռեւս չի կայացվել: Եթե նա միանա Կալասի թիմին, նա առավելություն կունենա Բրյուսելից ներքին տեղեկատվության ստացման հարցում: Politico-ն ընդգծել է, որ նրանց համատեղ աշխատանքը կարող է «գլխացավանք» դառնալ ֆոն դեր Լյայենի համար, քանի որ վերջերս Եվրահանձնաժողովի եւ ԵՄ դիվանագիտական ​​ծառայության միջեւ հարաբերությունները սրվել են: Նշվել է, որ հաճախ վեճեր են առաջանում այն ​​​​բանի շուրջ, թե ով է անում «կարեւոր հայտարարություններ»: Սեպտեմբերին ֆոն դեր Լյայենը հայտարարել էր Իսրայելի դեմ առեւտրային սահմանափակումների մասին, մինչդեռ Կալասի գերատեսչությունը տեղյակ չէր դրա մասին, չնայած որ հենց ինքն էր սկզբում առաջարկել այդ միջոցառումները, ավելացրել է աղբյուրը: Ինքը՝ Սելմայրը, հրաժարվել է պարբերականին մեկնաբանել իր նշանակման մասին լուրերը՝ դրանք անվանելով «շահարկումներ»:
Սելմայրը Բրյուսելում համարվում էր եվրոպական քաղաքականության գորշ կարդինալը։ Գերմանացի 55-ամյա քրիստոնյա դեմոկրատը, որը 1990-ականների վերջից աշխատել է ԵՄ կառույցներում, հայտնի է որպես եվրոպական նախագծի մոլի կողմնակից։ Նա, մասնավորապես, եղել է 2015թ․ հանրաքվեից հետո Հունաստանի ֆինանսական ճգնաժամի վերջնական փուլի կարգավորման հիմնական բանակցողներից մեկը։ Նա նաեւ համարվում էր Brexit-ի բանակցություններում Մեծ Բրիտանիային պարտադրված չափազանց խիստ պայմանների ճարտարապետներից մեկը, որոնք նախատեսված էին ապահովելու, որ Մեծ Բրիտանիայի դուրս գալը բացասական օրինակ կծառայի ԵՄ-ից դուրս գալու հնարավոր մտադրություն ունեցող բոլոր երկրների համար։ Բացի այդ, մի քանի գործընկերներ նշել են նրա ոչ հեշտ հարաբերությունները ֆոն դեր Լյայենի հետ։

Потенциальное возвращение в европейскую политику бывшего генерального секретаря Еврокомиссии (ЕК) Мартина Селмайра может усилить противостояние между главой ЕК Урсулой фон дер Ляйен и главой дипслужбы Евросоюза Каей Каллас. Об этом сообщило европейское издание Politico со ссылкой на источники.
«Государства-члены [ЕС] обеспокоены тем, что назначение Селмайра может еще больше обострить отношения между Европейской службой внешних связей и Еврокомиссией», - сказал неназванный дипломат ЕС.
По данным газеты, Селмайр может занять должность «заместителя генерального секретаря по геоэкономике и межинституциональным вопросам» и будет отвечать за отношения между европейской дипслужбой и другими институтами ЕС. Он также сможет присутствовать на встречах Комитета постоянных представителей при ЕС (Coreper).
Окончательное решение по Селмайру еще не принято. Если он войдет в команду Каллас, то у нее будет преимущество в виде инсайдерской информации из Брюсселя. Politico подчеркивает, что их совместная работа может стать «головной болью» для фон дер Ляйен, так как в последнее время отношения между ЕК и дипслужбой ЕС обострились. Отмечается, что зачастую конфликты возникают из-за того, кто выступит с «важными заявлениями». В сентябре фон дер Ляйен объявила о торговых ограничениях против Израиля, в то время как ведомство Каллас не знало об этом, хотя именно оно первоначально предлагало эти меры, добавил собеседник издания. Сам Селмайр отказался комментировать изданию слухи о своем назначении, назвав их «домыслами".
Селмайр считался в Брюсселе серым кардиналом европейской политики. 55-летний немецкий христианский демократ, работавший в структурах ЕС с конца 1990-х годов, известен как фанатичный сторонник европейского проекта. Он, в частности, выступал в качестве одного из основных переговорщиков в процессе урегулирования последнего акта греческого финансового кризиса после референдума в 2015 году. Он же считался одним из идеологов максимально жестких условий, выдвинутых Великобритании на переговорах по Brexit и призванных сделать так, чтобы выход Соединенного Королевства служил негативным примером для всех стран, потенциально желающих покинуть ЕС. Помимо этого, ряд коллег отмечали его непростые отношения с фон дер Ляйен.