Ադրբեջանական համայնքի ղեկավար Հուսեյնովին զրկել են ՌԴ քաղաքացիությունից։ Այս մասին տեղեկացրել է լրագրող Դարյա Կոսարինովան։
«Գործարար, նահանգապետի խորհրդական Իսլամ Հուսեյնովը, որն ապրում էր Ուլյանովսկի մարզում 1990-ականների սկզբից, կհեռանա Ռուսաստանից։
Նրա ռուսական անձնագիրը զրոյացվել է հոկտեմբերի 14-ին ԱԴԾ որոշմամբ, մուտքը երկիր այժմ արգելված է։ Հիմնավորումներն առայժմ հայտնի չեն, նորությունը պաշտոնապես չեն մեկնաբանում։
Իսլամ Հուսեյնովին քաղաքացիությունից զրկելը տեղի է ունենում ռուս-ադրբեջանական հարաբերությունների լրջագույն վատթարացման ֆոնին։
ՌԴ այլ մարզերում՝ Մերձմոսկվայում եւ Ուրալում վերջերս նման իրավիճակում են հայտնվել մշակութային-ազգային ինքնավարությունների ղեկավարները։ Պաշտոնական վարկածով՝ «անջատողականության քարոզի» համար»,- տեղեկացրել է Կոսարինովան։

Главу азербайджанской диаспоры Гусейнова лишили гражданства РФ. Об этом сообщила журналист Дарья Косаринова.
«Бизнесмен, советник губернатора Ислам Гусейнов, проживающий в Ульяновской области с начала 1990-х, покинет Россию.
Его российский паспорт аннулирован 14 октября решением ФСБ, въезд в страну теперь запрещен. Основания пока неизвестны — официально новость не комментируют.
Лишение Ислама Гусейнова гражданства происходит на фоне серьезного ухудшения российско-азербайджанских отношений.
В аналогичной ситуации недавно оказались руководители культурно-национальных автономий в других регионах РФ – Подмосковья и Урала. По официальной версии «за пропаганду сепаратизма»», - сообщила Косаринова.