Վրաստանի նախկին վարչապետ Իրակլի Գարիբաշվիլիի, Պետական ​​անվտանգության ծառայության նախկին ղեկավար Գրիգոլ Լիլուաշվիլիի և նախկին գլխավոր դատախազ Օթար Պարցխալաձեի տներում մի շարք խուզարկություններ են անցկացվել: Ըստ «Новости-Грузия»-ի՝ խուզարկությունների մասին ճեպազրույցի ժամանակ հայտարարել է գործող գլխավոր դատախազ Գիորգի Գվարակիձեն:
Ըստ նրա՝ առգրավվել են տարբեր էլեկտրոնային սարքեր, փաստաթղթեր և խոշոր գումար:
Գվարակիձեն չի մանրամասնել, թե որ գործերով են մեղադրվում նախկին բարձրաստիճան պաշտոնյաները և ինչ կարգավիճակ ունեն:
Գարիբաշվիլին իր հրաժարականի մասին հայտարարել է 2023 թվականի վերջին: Գործող վարչապետ Իրակլի Կոբախիձեի օրոք գրեթե բոլոր նախարարները, որոնք համարվում էին Գարիբաշվիլիի կողմից նշանակված, հրաժարական են տվել: Ավելին, վերջին ամիսներին կոռուպցիայի մեղադրանքով ձերբակալվել են էկոնոմիկայի նախկին նախարար Ռոմեո Միկաուտաձեն և պաշտպանության նախկին նախարար Պաատա Բուրչուլաձեն:
Պետական ​​անվտանգության ծառայությունը սեպտեմբերին մի շարք ձերբակալություններ իրականացրեց ենթակառուցվածքների նախարարության խոշոր կապալառուների, ինչպես նաև բազմամիլիոն դոլարանոց արժողության ճանապարհների վերանորոգման մրցույթների աշխատանքները ստուգող ընկերությունում: Պարզվել է, որ մեղադրյալներից մեկը Գրիգոլ Լիլուաշվիլիի հեռավոր ազգականն էր։
Պետական անվտանգության ծառայության ղեկավարի պաշտոնից այս տարվա ապրիլին հրաժարական տված Լիլուաշվիլիի անունը հայտնվեց նաև ընդդիմադիր լրատվամիջոցների՝ հոկտեմբերի 4-ի անկարգությունների մասին լուրերի պատմող թողարկումներում: Formula հեռուստաալիքը ենթադրել է, որ նա օգնել է կազմակերպել բողոքի ցույցը՝ «խաղաղ հեղափոխության» հայտարարված նպատակով, բայց վերջին պահին «դավաճանել» է ընդդիմության կազմակերպիչներին։
Օթար Պարցխալաձեն 2013-2014 թվականներին զբաղեցրել է Վրաստանի գլխավոր դատախազի պաշտոնը: Վերջերս նրա նկատմամբ պատժամիջոցներ է սահմանել ԱՄՆ-ը և Մեծ Բրիտանիան՝ ռուսական հետախուզական ծառայությունների հետ ենթադրյալ կապերի համար: Պարցխալաձեն ներկայում ապրում և գործունեություն է ծավալում Ռուսաստանում: Լրատվամիջոցների հաղորդագրությունները վաղուց են ենթադրել նրա հնարավոր մասնակցությունը Թբիլիսիում ազդեցիկ օրենքով գող Մերաբ «Սուխումսկիի» եղբոր՝ գործարար Լևան Ջանգվելաձեի սպանությանը:

Серия обысков прошла в домах экс-премьера Грузии Ираклия Гарибашвили, бывшего главы службы государственной безопасности (СГБ) Григола Лилуашвили и бывшего генерального прокурора Отара Парцхаладзе. Об этом сообщил на брифинге генеральный прокурор Георгий Гваракидзе, передает «Новости-Грузия».
По его словам, были изъяты различные электронные устройства, документация и крупная сумма денег.
Гваракидзе не уточнил, по каким делам проходят бывшие высокопоставленные чиновники и в каком статусе.
Гарибашвили объявил об отставке в конце 2023 года. При действующем премьере Ираклие Кобахидзе в отставку подали почти все министры, считавшиеся назначенцами Гарибашвили. Более того, за последние месяцы по обвинению в коррупционных преступлениях были задержаны экс-министр экономики Ромео Микаутадзе и экс-министр обороны Пааты Бурчуладзе.
В сентябре СГБ провела серию задержаний среди крупных подрядчиков Мининфраструктуры, а также в компании, инспектировавшей работы по многомиллионным тендерам на ремонт дорог. Один из обвиняемых оказался дальним родственником Григола Лилуашвили.
Имя Лилуашвили, который покинул пост главы СГБ в апреле текущего года, также всплыло в сюжетах оппозиционных СМИ о беспорядках 4 октября. Телеканал Formula предположил, что он помогал готовить протестную акцию с заявленной целью «мирной революции», но в последний момент «предал» оппозиционеров-организаторов.
Отар Парцхаладзе был генпрокурором Грузии в 2013-2014 годах. С недавнего времени он находится под санкциями США и Великобритании за предполагаемые связи с российскими спецслужбами. Сейчас Парцхаладзе живет и ведет бизнес в РФ. СМИ давно говорят о его возможной причастности к убийству бизнесмена Левана Джангвеладзе, брата влиятельного «вора в законе» Мераба «Сухумского» в Тбилиси.