Պակիստանի պետական ​​հեռուստատեսությունը շաբաթ օրը հայտարարել է Կատարում Քաբուլի հետ բանակցություններ սկսելու մասին, այն բանից հետո, երբ Իսլամաբադը ավիահարվածներ է հասցրել Աֆղանստանին, որոնց հետևանքով զոհվել է առնվազն 10 մարդ և խաթարվել է սահմանին երկօրյա հանգստություն ապահովող հրադադարը, հաղորդում է AFP-ն։
«Պաշտպանության նախարար Խավաջա Ասիֆը և հետախուզության ղեկավար գեներալ Ասիմ Մալիկը այսօր կմեկնեն Դոհա՝ աֆղանական թալիբների հետ բանակցություններ վարելու համար», - ասվում է պետական ​​հեռուստատեսության հաղորդագրության մեջ։
Անցյալ շաբաթ լուրեր են տարածվել Աֆղանստանի և Պակիստանի սահմանին տեղի ունեցած բռնի բախումների մասին։
Աֆղանստանը մեղադրել է Պակիստանին երկրի մայրաքաղաք Քաբուլին ավիահարվածներ հասցնելու մեջ։
Ավելի ուշ հաղորդվել է, որ սահմանային բախումների հետևանքով երկու կողմերից էլ տասնյակ զինվորներ և քաղաքացիական անձինք են զոհվել։
Ավելի վաղ Աֆղանստանի արտաքին գործերի նախարար Ամիր Խան Մութթաքին հայտարարել էր, որ Աֆղանստանի և Պակիստանի միջև տեղի ունեցած փոխհրաձգությունից հետո որպես միջնորդներ հանդես են եկել Կատարը և Սաուդյան Արաբիան։

Государственное телевидение Пакистана объявило о переговорах в Катаре с Кабулом в субботу после того, как Исламабад нанес авиаудары по территории Афганистана, в результате которых погибли по меньшей мере 10 человек и был нарушен режим прекращения огня, который обеспечил двухдневное затишье на границе, сообщает AFP.
«Министр обороны Хаваджа Асиф и глава разведки генерал Асим Малик направятся сегодня в Доху для переговоров с афганскими талибами», - говорится в заявлении государственного телевидения.
На прошлой неделе стало известно об ожесточенных столкновениях на границе Афганистана и Пакистана.
Афганистан обвинил Пакистан в нанесении авиаударов по столице страны Кабулу.
Позже сообщалось о гибели десятков солдат и мирных жителей с обеих сторон в результате столкновений на границе.
Ранее министр иностранных дел Афганистана Амир Хан Муттаки сообщил, что Катар и Саудовская Аравия выступили посредниками после перестрелки между Афганистаном и Пакистаном.