Ճապոնիայի խորհրդարանը ձայների մեծամասնությամբ երկրի վարչապետ է ընտրել իշխող Լիբերալ-դեմոկրատական կուսակցության առաջնորդ Սանաե Տակաիչիին։ Այս մասին հայտնում է The Japan Times-ը։
Տակաիչին 465 հնարավոր ձայներից ստացել է 237 ձայն։ Նրա հիմնական մրցակիցը եղել է Սահմանադրական-դեմոկրատական կուսակցության առաջնորդ Յոսիհիկո Նոդան, որը ստացել է 149 ձայն։
Ինչպես նշում է The Japan Times-ը, Լիբերալ-դեմոկրատական կուսակցության և պահպանողական Ճապոնիայի նորարարական կուսակցության միջև դաշինքը Տակաիչիի հաղթանակը անխուսափելի է դարձրել։ Հոկտեմբերի 21-ի առավոտյան ընտրված վարչապետն արդեն սկսել էր ձևավորել իր կաբինետը, հավելում է թերթը։
Տակաիչին դարձել է Ճապոնիայի պատմության մեջ առաջին կինը, որը զբաղեցրել է վարչապետի պաշտոնը։
Հոկտեմբերի սկզբին 64-ամյա Սանաե Տակաիչին դարձել է Լիբերալ-դեմոկրատական կուսակցության առաջնորդ։ Նա հաղթել է ներկուսակցական քվեարկությունում՝ շրջանցելով իր մրցակցին՝ 44-ամյա գյուղատնտեսության նախարար Սինձիրո Կոիձումիին։ Տակաիչին առաջին անգամ կարողացել է ընտրվել խորհրդարանում 1993 թվականին։ Նա հայտնի է իր պահպանողական հայացքներով։ Տակաիչին կողմ է բանակի ամրապնդմանը, Ճապոնիայի պացիֆիստական սահմանադրության վերանայմանը և տնտեսության խթանման շարունակմանը, ինչպես նաև չի աջակցում նույնասեռ ամուսնություններին։ Տակաիչին նաև պնդել է, որ Երկրորդ համաշխարհային պատերազմի ժամանակ ճապոնացիների կողմից կատարված հանցագործությունները չափազանցված են և այցելել է ճապոնացի զինվորների հիշատակի հուշահամալիր, որոնց թվում կան ռազմական հանցագործներ։

Japan’s parliament has elected Sanae Takaichi, leader of the ruling Liberal Democratic Party, as the country’s prime minister by a majority vote, reports The Japan Times.
Takaichi received 237 out of 465 possible votes. Her main opponent, Constitutional Democratic Party leader Yoshihiko Noda, received 149 votes.
The Japan Times notes that the alliance between the Liberal Democratic Party and the conservative Japan Innovation Party made Takaichi’s victory inevitable. The newly elected prime minister, chosen on the morning of October 21, has already begun forming her cabinet.
Takaichi has made history as the first woman to hold the position of Japan’s prime minister.
Earlier in October, 64-year-old Takaichi became leader of the Liberal Democratic Party, winning an internal party vote against her rival, 44-year-old Agriculture Minister Shinjiro Koizumi. She was first elected to parliament in 1993 and is known for her conservative views. Takaichi supports strengthening Japan’s military, revising the country’s pacifist constitution, and continuing economic stimulus measures. She opposes same-sex marriage and has previously claimed that crimes committed by Japanese during World War II have been exaggerated, visiting memorials honoring Japanese soldiers, including those accused of war crimes.