Լեհաստանի արտաքին գործերի նախարար Ռադոսլավ Սիկորսկին ասել է, որ եթե Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինը Դոնալդ Թրամփի հետ պոտենցիալ հանդիպման համար թռչի այդ երկրի տարածքով, ապա նրա ինքնաթիռը կարող է հարկադիր վայրէջք կատարել՝ Հաագայի Միջազգային քրեական դատարանի (ՄՔԴ) օրդերով Պուտինին ձերբակալելու համար։
«Մենք չենք կարող երաշխավորել, որ լեհական անկախ դատարանը չի հրամայի կառավարությանը իջեցնել նման հիպոթետիկ ինքնաթիռը՝ կասկածյալին Հաագայի դատարանին հանձնելու համար», - ասել է Սիկորսկին «Radio Rodzina»-ին տված հարցազրույցում, հաղորդում է «Reuters»-ը։
Վերջին հեռախոսազրույցի ընթացքում Թրամփն ու Պուտինը պայմանավորվել են հանդիպել Հունգարիայի մայրաքաղաք Բուդապեշտում, հանդիպման ամսաթիվը դեռ որոշված չէ։
Հունգարիայի հարևան բոլոր երկրները, բացառությամբ Սերբիայի, դադարեցրել են Ռուսաստանի հետ կանոնավոր օդային հաղորդակցությունը, բայց կարող են դիտարկել Ռուսաստանի նախագահին տեղափոխող ինքնաթիռին իրենց օդային տարածքով անցնելու թույլտվություն տալու հնարավորությունը։ Լեհաստանը սահմանակից չէ Հունգարիայի հետ։
Միջազգային քրեական դատարանի 2023 թվականի մարտին տրված օրդերով Պուտինը ենթակա է ձերբակալման, այն երկրներում, որոնք ստորագրել են այդ դատարանի կանոնադրությունը։
Սիկորսկին խոստովանեց, որ Պուտինը տեսականորեն կարող է խուսափել ԵՄ տարածքից մինչև Հունգարիա հասնելը (որը հայտարարել էր ՄՔԴ-ից դուրս գալու մասին, չնայած այս որոշումը դեռևս ուժի մեջ չի մտել), թռչելով Թուրքիայի, ծովի, Չեռնոգորիայի և Սերբիայի վրայով։ Ի դեպ, Սերբիան և Չեռնոգորիան նույնպես ՄՔԴ անդամներ են։

Polish Foreign Minister Radosław Sikorski has stated that if Russian President Vladimir Putin flies over Poland for a potential meeting with Donald Trump, his plane could be compelled to land to comply with an International Criminal Court (ICC) arrest warrant.
“We cannot guarantee that an independent Polish court would not order the government to ground such a hypothetical aircraft and hand over the suspect to The Hague,” Sikorski told Radio Rodzina, according to Reuters.
During a recent phone call, Trump and Putin agreed to meet in Budapest, Hungary, although the exact date has not yet been set.
All of Hungary’s neighboring countries, except Serbia, have suspended regular flights with Russia but could consider granting overflight permission for Putin’s plane. Poland does not border Hungary.
Putin is subject to an ICC arrest warrant issued in March 2023 in countries that have ratified the court’s statute. Sikorski noted that, in theory, Putin could avoid EU airspace until reaching Hungary by flying over Turkey, the sea, Montenegro, and Serbia—though Serbia and Montenegro are also ICC members.