Հյուսիսային Կորեան չորեքշաբթի օրը՝ հինգ ամսվա ընթացքում առաջին անգամ, բալիստիկ հրթիռի փորձարկում է իրականացրել, ընդ որում, դա տեղի է ունեցել Հարավային Կորեայում ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի և այլ առաջնորդների հանդիպումից ընդամենը մի քանի օր առաջ, հայտնում է Associated Press-ը։
Հարավկորեական զինվորականները հայտարարել են, որ հայտնաբերել են մի քանի կարճ հեռահարության բալիստիկ հրթիռներ, որոնք արձակվել են Փհենյանից հարավ գտնվող տարածքից և մոտ 350 կիլոմետր թռիչք են կատարել հյուսիսարևելյան ուղղությամբ։
Հարավային Կորեայի Շտաբների պետերի միացյալ կոմիտեն թռիչքի վերաբերյալ ավելի կոնկրետ մանրամասներ չի հաղորդել, սակայն հայտարարել է, որ հրթիռները չեն ընկել ծովը։ Շտաբների պետերի միացյալ կոմիտեն հավելել է, որ Հարավային Կորեայի զինված ուժերը, հիմնվելով Միացյալ Նահանգների հետ ամուր ռազմական դաշինքի վրա, շարունակում են պատրաստ լինել Հյուսիսային Կորեայի ցանկացած սադրանք հետ մղելուն։
Ճապոնիայի նոր վարչապետ Սանաե Տակաիչին լրագրողներին ասել է, որ Տոկիոն սերտորեն համագործակցում է Վաշինգտոնի և Սեուլի հետ, այդ թվում՝ փոխանակվում է հրթիռային նախազգուշացման իրական ժամանակի տվյալներով։
Շաբաթվա վերջին Թրամփը կմեկնի Ասիա, որը կլինի տարածաշրջանում նրա առաջին այցը, որը նա կատարել է երկրորդ նախագահական ժամկետի ընթացքում։ Նա նախատեսում է սկզբում մեկնել Մալայզիա՝ տարածաշրջանային գագաթնաժողովին մասնակցելու, ապա՝ Ճապոնիա, նախքան Հարավային Կորեա մեկնելը՝ Ասիա-Խաղաղօվկիանոսյան տնտեսական համագործակցության վերաբերյալ խորհրդակցությանը մասնակցելու համար, որը ամենամյա գագաթնաժողով է՝ ուղղված տնտեսական ինտեգրմանը և առևտրին զարգացմանը։
Ակնկալվում էր, որ Թրամփը գագաթնաժողովից առաջ կայցելի հարավկորեական Գյոնջու քաղաք՝ երկկողմ հանդիպումներ ունենալու համար, ներառյալ Չինաստանի նախագահ Սի Ծինփինի և Հարավային Կորեայի նախագահ Լի Ջե Մյոնի հետ հանդիպումը, սակայն հարավկորեական պաշտոնյաները հայտնում են, որ Թրամփը, ամենայն հավանականությամբ, չի մասնակցի ԱԽՏՀ-ի գլխավոր համաժողովին, որը նախատեսված է հոկտեմբերի 30-ից նոյեմբերի 1-ը։

On Wednesday, North Korea conducted its first ballistic missile test in five months, just days before U.S. President Donald Trump is set to meet leaders in South Korea and elsewhere in Asia, according to the Associated Press.
South Korean military officials reported detecting several short-range ballistic missiles launched from an area south of Pyongyang, which flew approximately 350 kilometers northeast.
The South Korean Joint Chiefs of Staff did not provide more detailed information about the flight but confirmed that the missiles did not fall into the sea. They added that South Korean forces, in close alliance with the United States, remain ready to respond to any provocations from North Korea.
Japanese Prime Minister Sanae Takaichi told reporters that Tokyo is closely coordinating with Washington and Seoul, including sharing real-time missile warning data.
Trump is scheduled to travel to Asia later this week for his first regional visit during his second presidential term. His itinerary includes stops in Malaysia for a regional summit, followed by Japan, and then South Korea to attend an Asia-Pacific economic cooperation meeting focused on trade and economic integration.
Trump was expected to visit Gyeongju in South Korea for bilateral meetings, including discussions with Chinese President Xi Jinping and South Korean President Yoon Suk-yeol. However, South Korean officials now indicate that Trump will likely skip the main APEC summit, scheduled for October 30 to November 1.