Լատվիան իր օդային տարածքով Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինի ինքնաթիռին թռչելու թույլտվություն տրամադրելու հնարավորություն չի տեսնում։ LETA լրատվական գործակալությանը հայտնել է Լատվիայի արտգործնախարարությունը՝ մեկնաբանելով ԱՄՆ և ՌԴ նախագահների միջև Բուդապեշտում նախապես ծրագրված, բայց չհաստատված հանդիպումը, հայտնել է Европейская правда-ն՝ հղում անելով Delfi պորտալին։
Արտգործնախարարությունը նշել է, որ Լատվիան աջակցում է Ռուսաստանի ագրեսիան Ուկրաինայի դեմ դադարեցնելու ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի ջանքերին, սակայն դեռևս որևէ ցուցում չկա, որ Պուտինը պատրաստ է մասնակցել կառուցողական խաղաղության գործընթացին։ Ռուսաստանը շարունակում է սրել իր օդային հարձակումները Ուկրաինայի դեմ՝ սպանելով խաղաղ բնակիչների և ոչնչացնելով քաղաքացիական և կարևորագույն ենթակառուցվածքները։
«Լատվիան Ուկրաինայի դեմ պատերազմը սկսած և Ռուսաստանի կողմից միջազգային իրավունքի լուրջ խախտումների, դրանց թվում՝ Ուկրաինայում ռազմական հանցագործությունների համար պատասխանատու անձին իր օդային տարածքով թռչելու թույլտվություն տրամադրելու հնարավորություն չի տեսնում»,- հայտարարել են նախարարությունում։
Ինչպես Ավելի վաղ հաղորդվել էր, Բուդապեշտում նախատեսված էր Թրամփի և Պուտինի հանդիպում՝ Ուկրաինայում պատերազմի դադարեցման հարցը քննարկելու համար։ Ոչ մի ամսաթիվ չի հայտարարվել, ոչ էլ հստակեցվել է, թե ինչպես է Պուտինը մեկնելու Հունգարիայի մայրաքաղաք, քանի որ Եվրամիության օդային տարածքում թռիչքների համար ռուսական ինքնաթիռների նկատամամբ սահմանափակումներ են գործում։
Ավելի վաղ Լեհաստանի արտգործնախարար Ռադոսլավ Սիկորսկին չէր բացառել, որ եթե Կրեմլի առաջնորդը Բուդապեշտ մեկնելու ճանապարհին օգտագործի Լեհաստանի օդային տարածքը, նրա ինքնաթիռը կարող է հարկադիր վայրէջք կատարել։

Latvia does not see any possibility of granting permission for Russian President Vladimir Putin’s plane to fly through its airspace, the Latvian Foreign Ministry told the LETA news agency, commenting on the planned but unconfirmed meeting between the U.S. and Russian presidents in Budapest, European Pravda reported, citing the Delfi portal.
The Foreign Ministry stated that Latvia supports U.S. President Donald Trump’s efforts to end Russia’s aggression against Ukraine, but there is still no indication that Putin is ready to engage in a constructive peace process. Russia continues to intensify its airstrikes against Ukraine, killing civilians and destroying critical infrastructure.
“Latvia sees no possibility of granting overflight permission through its airspace to a person responsible for launching the war against Ukraine and for serious violations of international law by Russia, including war crimes in Ukraine,” the ministry said.
Earlier reports indicated that a meeting between Trump and Putin was planned in Budapest to discuss ending the war in Ukraine. No date has been announced, nor has it been clarified how Putin would travel to the Hungarian capital, as restrictions remain in place on Russian aircraft within EU airspace.
Previously, Polish Foreign Minister Radosław Sikorski did not rule out the possibility that if the Kremlin leader were to use Polish airspace on his way to Budapest, his plane could be forced to land.