Լիտվայի ԱԳՆ-ն չորեքշաբթի հայտարարել է, որ Վիլնյուսը բողոք է ներկայացրել Բելառուսին՝ իր օդային տարածքի խախտման առնչությամբ:
Բելառուսի գործերի ժամանակավոր հավատարմատարը կանչվել է նախարարություն, և նրան բողոքի նոտա է ներկայացվել օդային տարածքի կրկնակի խախտումների վերաբերյալ:
Մասնավորապես, հոկտեմբերի 21-ի երեկոյան ռադարային սարքավորումները հայտնաբերել են Բելառուսից Լիտվայի օդային տարածք օդերևութաբանական օդապարիկների խմբի անօրինական մուտքը:
«Միջադեպը սպառնալիք է քաղաքացիական ավիացիայի և հասարակական անվտանգության համար, և Վիլնյուսի օդանավակայանի բնականոն գործունեության խափանումը նաև ֆինանսական վնաս է պատճառվել»,- հայտարարել է Լիտվայի արտաքին գործերի նախարարությունը:
Լիտվայի արտաքին գործերի նախարարությունն ընդգծել է, որ պետական ​​սահմանի խախտումը միջազգային իրավունքի կոպիտ խախտում է, Բելառուսին կոչ է արել ապահովելու իր օդային տարածքի պատշաճ վերահսկողությունը, հիշել է Բելառուսի՝ Լիտվայի օդային տարածքի խախտումների նախկին դեպքերը և պահանջել հետաքննություն՝ հետագա միջադեպերը կանխելու համար:
Լիտվայի արտաքին գործերի նախարարությունը զգուշացրել է նաև, որ Լիտվան իրեն իրավունք է վերապահում ձեռնարկելու պատասխան միջոցներ, եթե կրկին տեղի ունենան օդային տարածքի անօրինական խախտումներ։

On Wednesday, Lithuania’s Ministry of Foreign Affairs announced that Vilnius has lodged a protest with Belarus over violations of its airspace.
The temporary chargé d’affaires of Belarus was summoned to the ministry and presented with a note of protest concerning repeated airspace breaches.
Specifically, radar equipment detected an unauthorized entry into Lithuanian airspace from Belarus on the evening of October 21, involving a group of meteorological balloons.
“The incident poses a threat to civil aviation and public safety, and the disruption of normal operations at Vilnius airport has also caused financial damage,” the Lithuanian Foreign Ministry said.
The ministry emphasized that the breach of national borders is a serious violation of international law. Belarus was urged to ensure proper control over its airspace, reminded of previous violations of Lithuanian airspace, and called upon to conduct an investigation to prevent future incidents.
Lithuania’s Foreign Ministry also warned that the country reserves the right to take retaliatory measures if further illegal airspace violations occur.