ՄԱԿ Անվտանգության խորհրդի բարեփոխումը վաղուց է հասունացել, սակայն քիչ հավանական է, որ շդա ուտով տեղի ունենա։ Politico-ի հարցազրույցում Այսպիսի կարծիք է հայտնել ՄԱԿ Գլխավոր ասամբլեայի 80-րդ նստաշրջանի նախագահ Աննալենա Բերբոքը։
Գերմանիայի նախկին արտգործնախարարի խոսքով՝ այս ուղղությամբ առաջընթացը պետք է լինի «քայլ առ քայլ», «ավելի մեծ թափանցիկության» եւ «վետոների համար բացատրությունների պահանջների» միջոցով։
Բերբոքը նաեւ կարծում է, որ «կազմակերպության վրա ֆինանսական ճնշման աճը» հաշվի առնելով՝ ՄԱԿ գործունեության հիմնական ոլորտները պետք է ավելի հստակ սահմանվեն։ Դրանց թվում նա նշել է «շրջափակումների հաղթահարումը», կազմակերպության արդյունավետության բարձրացումը, օրինակ՝ գործակալությունների միավորման, դաշտային անձնակազմի թվի ավելացման եւ արհեստական բանականության օգտագործման միջոցով։
ՄԱԿ-ում Միացյալ Նահանգների դերի վերաբերյալ Բերբոքը նշել է, որ դեռեւս տեսնում է բազմակողմանիության ուժեղ եւ կարեւոր աջակցություն, չնայած ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի «Ամերիկան առաջին հերթին» սկզբունքի պնդմանը։ Կազմակերպությունը մնում է «այն վայրը, որտեղ վիճելի հարցերը պետք է լուծվեն եւ լուծումներ մշակվեն», եւ կարեւոր է կասկածի տակ չդնել ՄԱԿ կանոնադրությունը, ավելացրել է Բերբոքը։

Reforming the UN Security Council has long been overdue, but it is unlikely to happen in the near future, said Annalena Baerbock, chair of the 80th session of the UN General Assembly, in an interview with Politico.
According to the former German foreign minister, progress should be made “step by step,” through “greater transparency” and “requirements to explain the reasons for a veto.”
Baerbock also emphasized that amid “increasing financial pressure on the organization,” the UN’s core priorities need to be clarified. These include “overcoming blockades,” improving the organization’s efficiency—for example, by merging agencies, increasing field staff, and using artificial intelligence.
Speaking about the role of the United States in the UN, Baerbock said she still sees strong and important support for a multilateral approach, despite former President Donald Trump’s “America First” agenda. The organization remains “a place where controversial issues need to be addressed and solutions developed,” and it is important not to question the UN Charter, Baerbock added.