Թուրքիայում 2012 թվականի փետրվարի 1-ից ուժի մեջ մտնող «Օտարերկրացիների` Թուրքիայում կեցության եւ ճամփորդության մասին»  թիվ 5683 օրենքի 3-րդ կետի 1-ին ենթակետի փոփոխությունները լուրջ անհանգստություն են առաջ բերել ինչպես Հայաստանում, այնպես էլ Թուրքիայում եւ հարեւան երկրներում:
Փոփոխված օրենքի եւ Թուրքիայում անօրինական աշխատող հայաստանցիների կարգավիճակի մասին ոչ բավարար տեղեկությունների հետեւանքով մամուլում պտտվում է այն կարծիքը, թե նոր օրենքն ուղղված է Թուրքիայում աշխատող հայաստանցիների դեմ` ի պատասխան Ֆրանսիայի կողմից ցեղասպանությունների մասին ընդունված օրինագծի:  Այս խոսակցությունների սկզբնաղբյուրները կրկին թուրքական մի քանի թերթեր են, որոնք փորձում են փոփոխված օրենքի կիրառումը պայմանավորել Թուրքիայից հայերին արտաքսելու ցանկությամբ։
Իսկ ի՞նչ է կատարվում իրականում,  ե՞րբ է փոփոխվել եւ հաստատվել օրենքը եւ իրականում ո՞ւմ է վնասելու: 2003-ին ընդունված «Օտարերկրացիների` Թուրքիայում կացության եւ ճամփորդության մասին»  թիվ 5683 օրենքում կատարվել են փոփոխություններ, որոնք հաստատվել են Թուրքիայի նախարարների խորհրդի կողմից 2011-ի հոկտեմբերի 10-ին` 2012-ի փետրվարի 1-ից կիրառվելու պայմանով: Այսինքն` օրենքի ընդունման ժամանակ  Ֆրանսիայի ազգային ժողովի օրակարգ դեռ չէր ընդգրկվել ցեղասպանությունների ժխտումը քրեականացնող օրինագիծը:
Թուրքական իշխանությունների հավաստմամբ` օրենքի փոփոխությունը միտված է նվազեցնել Թուրքիայում անօրինական աշխատող օտարերկրացիների թիվը,  դրա փոխարեն ներգրավել տեղի աշխատուժին` նվազեցնելով գործազրկությունը:
Նշվում է, որ Թուրքիայում չգրանցված աշխատողները կազմում են մոտ 42 տոկոս: Իսկ անօրինական աշխատող օտարեկրացիների թիվն անցնում է 1 մլն-ից, ինչն էլ անհանգստացնում է թուրքական իշխանություններին: Համեմատության համար նշենք, որ Թուրքիայում անօրինական աշխատող հայաստանցիների թիվը մոտավոր հաշվարկներով 10-15 հազար է, որը 1 մլն-ի մեջ կազմում է 1-1,5 տոկոս: Այսինքն` հայաստանցիները Թուրքիայում օտարերկրացի աշխատուժի մեջ ծովում մի կաթիլ են:
Փոփոխված օրենքի համաձայն` 3 ամսով վիզա ստացած օտարերկրացիներն այդ ժամկետը լրանալուց հետո պետք է հեռանան եւ  Թուրքիա կրկին կարող են այցելել միայն 3 ամիս հետո: Նախկին օրենքով  3 ամիս Թուրքիայում մնալուց հետո բավական էր մեկ օրով դուրս գալ սահմանից եւ կրկին մտնել` նորից մնալով եւս 3 ամիս եւ այդպես շարունակ:
Սակայն Հայաստանի քաղաքացիների դեպքում ամեն ինչ այլ է: Դեռ հայտնի չէ, թե Հայաստանի քաղաքացիների համար ինչ սկզբունք է գործելու: Հայաստանի քաղաքացիների համար Թուրքիայի սահմաններում տրվում էր ընդամենը 30 օր վավերականություն ունեցող վիզա, այսինքն` Թուրքիայում աշխատող հայաստանցիները, ովքեր ցանկանում էին օրինական գտնվել Թուրքիայի տարածքում, ամիսը մեկ պետք է ելք ու մուտք անեին սահմանից: Սակայն սա Թուրքիայում համեստ աշխատավարձով աշխատող շատ հայաստանցիների համար անհնարին էր նաեւ ժամանակի առումով, քանի որ երեխա խնամող կինը չէր կարող ամսվա մեջ 3 կամ 4 օր  բացակայել աշխատանքից: Թուրքիայում աշխատող շատ փոքր թվով հայաստանցիներ են ամիսը մեկ ելք ու մուտք անում՝ մշտապես գտնվելով օրինական կեցության մեջ։  Հետեւաբար, Թուրքիայում աշխատող հայաստանցիների մեծամասնության համար կարեւորություն չունի այն փաստը, թե Թուրքիայից դուրս գալուց հետո իրենք որոշ ժամանակ չեն կարող մտնել Թուրքիա: Թուրքիայում աշխատող հայաստանցիների մեծ մասը Թուրքիայից հեռանում  են  1-5 տարի հետո: Իսկ 1 թե՞ 5 տարի, արդեն նշանակություն չունի, քանի որ տույժը մեկն` նրանց արտաքսում են` 1 ամսից ավել մնալու պատճառով, իսկ արտաքսվելուց հետո նրանք Թուրքիա կարող են այցելել միայն 5 տարի հետո։
Այսինքն` նոր օրենքը Թուրքիայում անօրինական ապրող եւ աշխատող հայաստանցիների վրա լուրջ ազդեցություն չի ունենա: Սակայն անհանգստացնող է այն հանգամանքը, որ չգրանցված աշխատողներ պահելու համար գործատուների տուգանքը խստացվելու է, ինչը բնականաբար կարող է ստիպել գործատուներին խուսափել առանց աշխատանքի թույլտվություն ունեցող օտարերկրացի աշխատողներ վերցնելուց։ Իսկ հայաստանցիները Թուրքիայում աշխատում են առանց աշխատանքի եւ կացության  թույլտվության։
Բացի այդ, եթե թուրքերին պետք լինի հայաստանցիներին արտաքսել, դրա համար հատուկ օրենքի կարիք չկա, քանի որ Թուրքիայում անօրինական ապրող եւ աշխատող ցանկացած հայաստանցու հանգիստ կարող են արտաքսել, քանի որ նրանց վիզայի ժամկետը լրացել է: Դժվար չէ հասկանալ, որ Թուրքիայում անօրինական աշխատող հայաստանցիների բնակության եւ աշխատանքի վայրերը հայտնի են իրավապահներին, ավելին՝ այդ հայաստանցիների երեխաները ազատ ունկնդրի կարգավիճակով այցելում են Ստամբուլի հայկական դպրոցները: Թուրքական ոստիկանությունը շարունակական պրոֆիլակտիկ փոքր մասշտաբի արտաքսումներ միշտ էլ իրականացնում է, սակայն իշխանությունները միջազգային սկանդալից խուսափելու համար ձեռնպահ են մնում զանգվածային արտաքսումներից:
Սակայն նոր օրենքից կտուժվեն Թուրքիայի հետ աշխատող հայ գործարարները, ովքեր հաճախակի են այցելում Թուրքիա: Այս հարցը լրջորեն անհանգստացնում է ոչ միայն հայ գործարարներին, այլ նաեւ Թուրքիայի գործարար կապերի մեջ գտնվող այլ երկրների գործարարներին: Այս խնդրի կարգավորման տարբերակների մասին դեռ ոչինչ հայտնի չէ:
Հիշյալ օրենքը խիստ անհանգստացրել է նաեւ  Վրաստանին: Վրացական մամուլում տեղեկություններ եղան, թե Սահակաշվիլին Էրդողանին խնդրել էր, որ այդ օրենքը չտարածվի Վրաստանի քաղաքացիների վրա, սակայն Էրդողանը դրական չի պատասխանել:
Թուրքիայում այս օրենքի դեմ ընդվզում են տուրիզմի ոլորտի ներկայացուցիչները` պնդելով, թե անօրինական աշխատողների դեմը առնելու դիմաց զոհաբերվում է տուրիզմը: Թուրքիայի ճամփորդական գործակալությունների միության նախագահը դիմել է Տուրիզմի եւ մշակույթի նախարարություն` բողոքելով, որ նոր օրենքը սահմանափակում է Թուրքիա տարին մի քանի անգամ այցելել ցանկացող զբոսաշրջիկների ճամփորդելու իրավունքը: Բողոքի մեջ նշվել է, որ նոր օրենքը հակասում է Թուրքիայի Սահմանադրության այն կետին, որտեղ նշվում է, որ բոլորն իրավունք ունեն ազատ տեղաշարժվելու եւ ճամփորդելու:
Թուրքիայի տուրիզմի ոլորտի ներկայացուցիչները նշում են, որ նոր օրենքը լրջորեն կհարվածի տուրիզմին եւ Թուրքիա այցելող զբոսաշրջիկներին կուղղի այլ երկրներ: Նրանք կոչ են անում կառավարությանը` հետաձգել օրենքի կիրառումը, մինչ կկատարվեն փոփոխություններ, որոնց արդյունքում չի հարվածվի տուրիզմի զարգացմանը:
Թուրքիայի ոստիկանությունը խնդրի հետ կապված հայտարարություն է տարածել, որում նշվում է, թե օրենքում փոփոխություններն արվել են, որպեսզի այն համապատասխանի ԵՄ վիզային կանոններին: «Արված փոփոխությունները կհեշտացնեն զբոսաշրջիկների երկարաժամկետ այցերը Թուրքիա: Եթե զբոսաշրջիկի վիզայի ժամկետը մոտենում է ավարտին, նա կարող է դիմել ոստիկանության համապատասխան բաժանմունք եւ երկարացնել այն եւս 6 ամսով, որից հետո նա կարող է ընդամենը 1 օրով դուրս գալ երկրից եւ կրկին ստանալ 3 ամսվա վիզա եւ այնուհետ կրկին դիմել ոստիկանություն` ստանալու եւս 6 ամսվա մնալու իրավունք»,-նշվել է հայտարարության մեջ:
Նշվել է, որ այն օտարերկրացիները, ովքեր ցանկանում են Թուրքիայում աշխատել որպես  հիվանդապահ, տնային աշխատող կամ երեխա խնամող,  կարող են դիմել աշխատանքի եւ սոցիալական ապահովության նախարարություն, ստանալ իրավունք եւ այնուհետ ոստիկանություն` կեցության թույլտվության համար:

Изменения первого подпункта третьего пункта турецкого закона №5683 «О проживании и передвижении иностранных граждан в Турции», которые войдут в силу с 1 февраля 2012 года, вызвали серьезное беспокойство как в Армении, так и в Турции и соседних странах.
Из-за недостаточных сведений об измененном законе и статусе выходцев из Армении, нелегально работающих в Турции, в прессе муссируется мнение о том, что новый закон направлен именно против приезжих из Армении и является ответом на принятый Сенатом Франции закон о введении уголовной ответственности за отрицание признанных геноцидов. Изначально источником этих разговоров являются несколько турецких газет, которые пытаются обусловить применение измененного закона предстоящей депортацией армян из Турции.
А что происходит на самом деле, когда был изменен и утвержден закон, кому он навредит в реальности? В принятый в 2003 году закон №5683 «О проживании и передвижении иностранных граждан в Турции» внесены изменения, которые были утверждены Советом министров Турции 10 октября 2011 года с условием их вступления в силу с 1 февраля 2012 года. То есть на момент принятия изменений разговоров о принятии во Франции закона в нынешнем виде не было.
По заверениям турецких властей, закон направлен на понижение количества нелегально работающих иностранцев в стране, привлекая вместо них местную рабочую силу и снижая уровень безработицы.
Отмечается, что количество незарегистрированных рабочих в Турции достигает 42%, а число нелегально работающих иностранцев превосходит 1 млн. человек, что и беспокоит турецкие власти. Для сравнения отметим, что количество нелегально работающих в Турции армян колеблется в пределах 10-15 тыс., что составляет 1-1,5% от общего числа работников-нелегалов. То есть армяне на турецком рынке нелегального труда едва ли сравнимы с каплей в море.
Согласно измененному закону, иностранцы, получившие визу на 3 месяца, должны покинуть Турцию по истечении этого срока, а вновь посетить Турцию смогут лишь 3 месяца спустя. Прежняя формулировка закона допускала, что по истечении этих 3 месяцев было достаточно на день выехать из Турции и вернуться обратно, и так бесконечно.
Однако в случае с гражданами Армении все иначе. Еще не известно, какой принцип будет действовать в отношении граждан Армении, поскольку нашим согражданам в Турции дается виза на 30 дней, то есть те граждане Армении, которые работали в Турции и хотели находиться на территории этой страны легально, были вынуждены раз в месяц выезжать из страны и вновь возвращаться. Однако в плане времени это было просто невозможно для армян, работающих в Турции за скромную зарплату: ухаживающая за ребенком женщина не могла 3 или 4 дня не работать. Очень немногие из работающих в Турции армян каждый месяц выезжали и въезжали в страну, сохраняя свой легальный статус. Следовательно, для большинства работающих в Турции армян не важен тот факт, что после выезда из Турции они долгое время не смогут вернуться. Большинство из них выезжает из Турции через год-полтора. Однако 1 год или 5 лет – разницы нет, их все равно депортируют за одно и то же, а именно - пребывание на территории страны более 1 месяца, а после депортации они могут посетить Турцию лишь 5 лет спустя.
То есть новый закон не окажет серьезного влияния на незаконно живущих и работающих в Турции армян. При этом беспокоит то обстоятельство, что штраф, налагаемый на работодателей при предоставлении ими нелегальной работы, ужесточается, что, естественно, может вынудить их чаще отказываться от приема на работу иностранцев, не имеющих соответствующее разрешение. Армяне в Турции работают без разрешения на проживание и трудовую деятельность.
Кроме того, если туркам понадобится депортировать армян, для этого им не нужен отдельный закон, так как любого нелегально проживающего и работающего в Турции выходца из Армении могут выдворить из страны по причине истечения срока визы. Не сложно понять, что турецким правоохранителям известны места проживания и работы незаконно трудящихся уроженцев Армении, более того, дети этих армян в статусе свободного слушателя посещают армянские школы Стамбула. Турецкая полиция периодически проводит профилактические выдворения из страны небольших масштабов, однако власти во избежание международного скандала воздерживаются от массовых депортаций.
Однако из-за этого нового закона пострадают армянские предприниматели, которые часто наведываются в эту страну. Этот вопрос всерьез обеспокоил не только армянских бизнесменов, но и их коллег из других страх, поддерживающих связи с турецкими деловыми кругами. О вариантах решения этого вопроса пока ничего не известно.
Данный закон вызвал нешуточное беспокойство в Грузии. В грузинской прессе появились сведения о том, что Саакашвили попросил Эрдогана не распространять закон на граждан Грузии, но тот ответил отрицательно.
В Турции против этого закона взбунтовались представители сферы туризма, утверждая, что ради борьбы с тружениками-нелегалами в жертву приносится туризм. Председатель ассоциации турагентств Турции обратился в Министерство культуры и туризма с жалобой о том, что новый закон ограничивает право туристов посещать Турцию несколько раз в году. В жалобе отмечается, что закон противоречит пункту Конституции Турции, согласно которому все имеют право на свободное передвижение и путешествия.
Представители сферы туризма Турции отмечают, что новый закон нанесет серьезный удар по туризму и направит поток туристов в другие страны. Они призывают правительство отложить применение закона до тех пор, пока не будут внесены соответствующие изменения, исключающие удар по туризму.
Полиция Турции в связи с этим вопросом распространила заявление, в котором отмечается, что изменения в законе ставят цель достичь соответствия с визовыми стандартами Евросоюза. «Внесенные изменения облегчат долгосрочные визиты туристов в Турцию. Если срок туристической визы подходит к концу, турист может обратиться в соответствующее отделение полиции и продлить срок действия еще на 6 месяцев, после чего может всего на 1 день выехать из страны, потом сразу получить визу на 3 месяца, а затем еще раз продлить еще на полгода», - отмечается в заявлении.
Отмечается, что те иностранцы, которые хотят работать в Турции волонтерами, домработницами или няньками, могут обратиться в Министерство труда и соцобеспечения, получить право на это, а затем и в полицию, чтобы им предоставили разрешение на проживание.