Լիբանանի իշխանությունները ազատ են արձակել Մուամմար Քադաֆիի որդուն՝ Հաննիբալին, վերացնելով նրա մուտքի արգելքը և չեղյալ հայտարարելով 11 միլիոն դոլար գրավը: Այս մասին հայտնել են The Libya Observer-ը և Libya Review-ն՝ հղում անելով Լիբիայի կառավարությանը:
Կառավարությունը հայտարարել է, որ Հաննիբալի ազատ արձակումը Լիբիայի դիվանագիտական ջանքերի արդյունքն է: Երկիրը ձգտել է լուծել գործը իրավական և մարդասիրական շրջանակներում՝ միաժամանակ պաշտպանելով Լիբիայի քաղաքացու արժանապատվությունը:
Libya Review-ի համաձայն՝ Քադաֆիի որդու ազատ արձակումը տեղի է ունեցել Լիբիայի կապի և քաղաքական հարցերով պետական նախարար Վալիդ ալ-Լաֆիի գլխավորած պատվիրակության Լիբանան ժամանելուց մի քանի օր անց:
Լիբիայի բարձրաստիճան պաշտոնյաները լիբանանյան կողմին են հանձնել 1978 թվականին լիբանանցի իմամ Մուսա ալ-Սադրի անհետացման հետաքննությանը վերաբերող պաշտոնական փաստաթղթեր: Հրատարակության տվյալներով՝ սա համարվում է երկարատև իրավական վեճի լուծման շրջադարձային պահ:
Հաննիբալ Քադաֆին ձերբակալվել է Լիբանանի իրավապահ մարմինների կողմից 2015 թվականի դեկտեմբերին՝ լիբանանցի իմամ և քաղաքական գործիչ Մուսա ալ-Սադրի անհետացման գործով։ Քադաֆին ինքը պնդում էր, որ իրեն առևանգել են Սիրիայից և անօրինական կերպով տեղափոխել Լիբանան։ Նա նաև ընդգծել է, որ ոչինչ չգիտի ալ-Սադրի անհետացման մասին, քանի որ նա այդ ժամանակ ընդամենը երեք տարեկան էր։

The Lebanese authorities have released Hannibal Gaddafi, the son of Libya’s former leader, the late Muammar Gaddafi, lifting his travel ban and canceling the $11 million bail, the Libyan government informed, The Libya Observer and Libya Review report.
The Lebanese government stated that Hannibal’s release is the result of Libya’s diplomatic efforts. The country sought to resolve the case within legal and humanitarian frameworks while protecting the dignity of the Libyan citizen.
According to Libya Review, Muammar Gaddafi’s son was released a few days after a delegation led by Libya’s Minister of State for Communication and Political Affairs, Walid Al-Lafi, had arrived in Lebanon.
Libyan senior officials handed the Lebanese side official documents related to the investigation of the disappearance of Lebanese imam and political figure Musa al-Sadr in 1978, which is considered a turning point in resolving this long-standing legal dispute.
Hannibal Gaddafi was arrested by Lebanese law enforcement in December 2015 in connection with the disappearance of Musa al-Sadr. Hannibal himself claimed that he was abducted from Syria and illegally brought to Lebanon. Also, he emphasized that he knows nothing about al-Sadr’s disappearance, as he was only three years old at the time.