2023 թվականին այժմ օկուպացված Արցախում Ռուսաստանի խաղաղապահ զորքերի հրամանատարությունը հանրապետության վրա Ադրբեջանի հարձակման մասին տեղեկացվել է դրա սկսվելուց 10-15 րոպե առաջ, Ադրբեջանի հանրային հեռուստատեսությանը տված հարցազրույցում հայտարարել է երկրի արտգործնախարար Ջեյհուն Բայրամովը։
Ադրբեջանցի նախարարը նշել է, որ «խաղաղապահները տեղեկացվել են վտանգի մասին և նրանց խորհուրդ է տրվել տեղափոխվել ավելի անվտանգ վայրեր կամ զորանոցներ»։
«Հիմնականում նրանք հետևել են ցուցումներին։ Խաղաղապահները հիմքեր չունեին դա չանելու համար, քանի որ երեք տարվա ընթացքում նրանք բազմիցս զգուշացվել էին հայկական անօրինական զինված կազմավորումների գործողությունների, տարածքների ականապատման, ամրությունների կառուցման, զենքի և զինամթերքի փոխադրման մասին։ Խաղաղապահները պնդում էին, որ այդ հարցերն իրենց իրավասությունների մեջ չեն մտնում, նրանց մանդատ չեն տվել, ուստի նրանք միայն ընդհանուր դիտարկում են իրականացնում»,- հայտարարել է նա։
Ըստ Բայրամովի, հայերին Արցախից արտաքսելուց հետո հարց է առաջացել այնտեղ խաղաղապահների ներկայության նպատակահարմարության մասին։
«Մենք լրջորեն չենք պնդել այս հարցում։ Մենք արդեն գիտեինք, որ նրանք որոշակի ժամկետ ունեն։ Նրանք կարծում էին, որ իրենց կարիքը նորից կառաջանա, եթե հայ բնակիչները ցանկանան վերադառնալ։ Նման ազդանշաններ էին ստացվում Մոսկվայից։ Ժամանակ անց պարզվեց, որ հայերը վերադառնալու մտադրություն չունեն, և խաղաղապահներին պարզ դարձավ, որ այստեղ մնալն իմաստ չունի։ Ստեղծվել էին բոլոր անհրաժեշտ պայմանները, որպեսզի նրանք կարողանային լքել այդ տարածքները»,- հայտարարել է նա։
Բայրամովը հիշեցրել է, որ եռակողմ հայտարարության պայմանների համաձայն, եթե կողմերից մեկը ժամկետի ավարտից վեց ամիս առաջ տեղեկատվություն չի տրամադրում, խաղաղապահների գործունեությունը պետք է երկարաձգվի հաջորդ հինգ տարով։
«Այդ ժամկետը լրացել է 2025 թվականի մայիսի 10-ին։ Չնայած նրան, որ ռուս խաղաղապահներն արդեն Ադրբեջանում չէին, զուտ իրավական տեսանկյունից, որպեսզի հետո ոչ ոք հարցեր չունենա, մենք այս տարվա ապրիլի 30-ին պաշտոնական նոտա ուղարկեցինք ռուսական կողմին և ամբողջությամբ նկարագրեցինք իրավիճակը։ Մենք հայտարարեցինք, որ նրանց մանդատն ամբողջությամբ չեղարկվում է», - ասել է նա։

В 2023 году командование российских миротворцев в ныне оккупированном Арцахе было проинформировано о нападении Азербайджана на республику за 10-15 минут до ее начала, заявил в интервью общественному телевидению Азербайджана глава МИД страны Джейхун Байрамов.
Азербайджанский министр отметил, что «миротворцы были уведомлены об опасности и им было рекомендовано перебраться в более безопасные места или казармы».
«В основном они последовали указаниям. У миротворцев не было оснований этого не делать, поскольку в течение трех лет они неоднократно предупреждались о действиях незаконных армянских вооруженных формирований, о минировании территорий, строительстве укреплений, транспортировке оружия и боеприпасов. Миротворцы утверждали, что эти вопросы не входят в их полномочия, им не дали мандат, поэтому они ведут только общее наблюдение», - заявил он.
По словам Байрамова, после изгнания армян из Арцаха встал вопрос о целесообразности присутствия там миротворцев.
«Мы не настаивали на чем-то серьезном в этом вопросе. Мы и так знали, что у них есть определенный срок. Они считали, что в них снова возникнет необходимость, если армянские жители захотят вернуться. Такие сигналы поступали из Москвы. Спустя время выяснилось, что у армян нет намерения возвращаться, и миротворцам стало ясно, что оставаться здесь нет смысла. Были созданы все необходимые условия, чтобы они смогли покинуть эти территории», - заявил он.
Байрамов напомнил, что в соответствии с условиями трехстороннего заявления, если одна из сторон не предоставляет информацию за шесть месяцев до окончания срока, деятельность миротворцев должна быть продлена на следующие пять лет.
«Этот срок наступил 10 мая 2025 года. Несмотря на то, что российских миротворцев в Азербайджане уже не было, чисто с юридической точки зрения, чтобы ни у кого потом не возникло вопросов, мы 30 апреля этого года направили российской стороне официальную ноту и полностью описали ситуацию. Мы заявили, что их мандат полностью аннулируется», - сказал он.