Ինձ համար ամենամեծ շոկը եղել են 2021թ. ընտրությունների արդյունքները, երբ պարտություն ու զոհեր բերած մարդը չպետք է վերընտրվեր։ Այս մասին, այսօր՝ նոյեմբերի 9–ին TV5–ին գտված հարցազրույցում նշեց ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանը։
«Ես վստահ էի, որ սա բերելու է ավելի ծանր հետեւանքների, և բերեց՝ Արցախի ամբողջական կորստի, նաև ՀՀ որոշակի մասի օկուպացիայի։
Կարծում եմ՝ հանրության մոտ բավական լուրջ վերագնահատման պրոցես գնաց և հիմա մեր ժողովրդի մեծ մասն այլ կերպ է մտածում։ Հայաստանում իշխանության է եկել մի ուժ, որը տվել է լսելու համար հաճելի խոստումներ, ձախողել է բոլորն անխտիր։ Չի կարող մեր ժողովուրդը դա չտեսնել։
Իրենք հիմա կենտրոնացել են խաղաղության օրակարգի վրա, որովհետեւ ուրիշ ասելիք չկա։ Հիմա պետք է այդ թեզը ֆետիշացնեն, ասեն՝ մնացածը երկրորդական է, մենք միակ ուժն ենք, որ բերում է խաղաղություն։ Դա ասում է մի մարդ, որը բերել է ամենասարսափելի պատերազմը, որի ժամանակ ունեցել ենք ամենից շատ զոհերը։ Հիմա փորձում է այդ մարդը դառնալ խաղաղություն բերող մարդ։ ՀՀ–ում ամենից խաղաղ տարիները եղել են իմ նախագահության տարիները»,–ասաց նա։
Անդրադառնալով Արցախի խնդրին, երկրորդ նախագահն ասաց, որ պետք է իրատես լինել, ինչը նշանակում է, որ հիմա պետք է աշխատել միջազգային կառույցներում արցախցիների վերադարձի իրավունքը արձանագրելու ուղղությամբ։
«Եթե մենք մնում ենք այն իրավիճակում, որն այսօր կա ՀՀ–ում, իհարկե, որեւէ հույս, որ որեւէ ատյանում որեւէ հաջողության կարող ենք հասնել, չպետք է ունենանք։ Հայաստանը պետք է փոխվի։ Մենք որեւէ հաջողություն չենք կարող ունենալ, եթե որդեգրել ենք այս քաղաքականությունը»,– ընդգծեց նա։
Քոչարյանը նկատեց, որ արցախցիների վերադարձի հարցը որեւէ առնչություն չունի Բաքվի կողմից առաջ քաշվող ադբեջանցիների Հայաստան վերադարձի հետ. «Դա կապ ունի Ադրբեջանում ապրող հայերի վերադարձի հարցի հետ, իսկ Արցախի հարցը լրիվ այլ թեմա է։ Արցախը Խորհրդային տարիներին անգամ ունեցել է որոշակի կարգավիճակ։ Նման համեմատությունը կոռեկտ չէ»։

Самым большим шоком для меня стали результаты выборов 2021 года, когда человек, принёсший поражение и жертвы, не должен был переизбираться. Об этом сегодня, 9 ноября, заявил в интервью TV5 второй президент Армении Роберт Кочарян.
«Я был уверен, что это приведёт к более серьёзным последствиям, и привело к полной потере Арцаха, а также к оккупации определённой части Республики Армения.
Думаю, в обществе произошёл довольно серьёзный процесс переоценки, и теперь большинство нашего народа думает иначе. В Армении к власти пришла сила, которая давала приятные обещания, но подвела всех без исключения. Наш народ не может этого не видеть.
Сейчас они сконцентрировались на мирной повестке, потому что больше нечего сказать. Теперь им нужно возвести этот тезис в ранг фетиша, заявив, что всё остальное вторично, что мы — единственная сила, несущая мир. Это говорит человек, который развязал самую страшную войну, в которой у нас было больше всего жертв. Теперь этот человек пытается стать человеком, несущим мир. Самые мирные годы в Армении были именногодымоего президентства», — сказал он.
Комментируя арцахский вопрос, второй президент Армении заявил, что нужно быть реалистами, а это значит, что теперь нужно работать над тем, чтобы зафиксировать право арцахцев на возвращение в международных структурах.
«Если мы останемся в той ситуации, которая существует сегодня в Республике Армения, конечно, у нас не должно быть никаких надежд на достижение какого-либо успеха в каком-либо случае. Армения должна измениться. Мы не сможем добиться успеха, если примем такую политику», — подчеркнул он.
Кочарян отметил, что вопрос возвращения жителей Арцаха не имеет никакого отношения к вопросу возвращения азербайджанцев в Армению, который продвигает Баку.
«Это связано с вопросом возвращения армян, проживающих в Азербайджане, а вопрос Арцаха — это совершенно другая тема. Арцах даже в советские годы имел определённый статус. Такое сравнение некорректно», - сказал он.