Գրենլանդացիների ճնշող մեծամասնությունը չի ցանկանում դառնալ ԱՄՆ քաղաքացի։ Այս մասին տեղեկացրել է Financial Times (FT) թերթը՝ հղում կատարելով Verian ընկերության իրականացրած հարցմանը։
Հարցման համաձայն՝ գրենլանդացիների 85 տոկոսը չի ցանկանում դառնալ ամերիկացի, քանի որ կարծում է, որ Դանիայում կենսամակարդակը շատ ավելի բարձր է։ Մասնավորապես, գրենլանդացիները մտահոգված են ԱՄՆ-ում հանցագործությունների եւ թանկ բժշկական սպասարկման պատճառով։
FT-ի հոդվածի հեղինակները նաեւ ենթադրել են, որ ԱՄՆ-ը կարող է 57 հազար գրենլանդացու առաջարկել ամերիկյան անձնագիր եւ 1 միլիոն դոլար յուրաքանչյուրին, եթե նրանք կամավոր համաձայնեն դառնալ Միացյալ Նահանգների մաս։ Բացի այդ, պարբերականը կարծում է, որ միլիարդատեր Իլոն Մասկը կարող էր յուրաքանչյուր գրենլանդացու Tesla մեքենա նվիրել։
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը բազմիցս հայտարարել է, որ Գրենլանդիան պետք է միանա ԱՄՆ-ին։ 2025թ․ մայիսին NBC News հեռուստաալիքի հարցազրույցում նա չի բացառել ուժի կիրառման հնարավորությունը խնդիրը լուծելու համար։ Հունվարի 6-ին Սպիտակ տունը, Reuters-ին տրամադրած գրավոր հայտարարության մեջ մեկնաբանելով Գրենլանդիայի վերաբերյալ իր ծրագրերը, ընդգծել է, որ «իհարկե, ԱՄՆ զինված ուժերի օգտագործումը միշտ էլ գերագույն գլխավոր հրամանատարի, այսինքն՝ Թրամփի համար հասանելի տարբերակ է»։ Իր հերթին, Սպիտակ տան մամուլի քարտուղար Քերոլայն Լիվիթը հունվարի 7-ին պարզաբանել է, որ Թրամփն իր ենթակաների հետ ակտիվորեն քննարկում է Գրենլանդիան գնելու հնարավորությունը։

The overwhelming majority of Greenland residents do not want to become US citizens, the Financial Times reported, citing a sociological survey conducted by Verian, TASS reports.
According to the poll, 85% of Greenlanders do not want to become Americans because they believe that the standard of living in Denmark is much higher. In particular, the island's residents are concerned about crime and expensive medical services in the US.
The article also suggested that the US could offer each of the 57,000 Greenlanders an American passport and one million dollars if they voluntarily choose to become part of the US. In addition, the newspaper believes that billionaire Elon Musk could give every Greenlander a Tesla.
US President Donald Trump has repeatedly stated that Greenland should join the United States. In an interview with NBC News in May 2025, he did not rule out the possibility of using force to resolve this issue. On January 6, 2026, the White House emphasized in a written statement provided to Reuters that "of course, utilizing the US military is always an option at the commander-in-chief's disposal," that is, Trump. The next day, White House Press Secretary Karoline Leavitt clarified that Trump is actively discussing the possibility of purchasing Greenland with his subordinates.