Bloomberg-ը հաղորդում է, որ ՆԱՏՕ-ն Թուրքիային խնդրել է F-16 կործանիչներ տրամադրել դաշինքի Բալթյան երկրների օդային հսկողության առաքելության համար մի քանի ամիս շուտ։
Աղբյուրների համաձայն՝ Թուրքիան արդեն պլանավորել է կործանիչները տեղակայել Ռումինիայում 2026 թվականի դեկտեմբերից մինչև 2027 թվականի մարտը։
ՆԱՏՕ-ն այժմ ցանկանում է օդային հսկողություն իրականացնել Էստոնիայում 2026 թվականի օգոստոսից մինչև դեկտեմբեր։ Աղբյուրները նշում են, որ դա պայմանավորված է Դաշինքի պաշտպանության ամրապնդմամբ՝ Ռուսաստանի կողմից ՆԱՏՕ-ի օդային տարածքի խախտումներից հետո։
Անկարան դեռևս չի որոշել, թե ինչպես կարձագանքի վճարման պահանջին։ Հրատարակության աղբյուրների համաձայն՝ թուրքական կործանիչները վերջին անգամ օդային հսկողություն են իրականացրել այս առաքելության համար 2025 թվականի սկզբին։
Bloomberg-ը նշում է, որ Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի վարչակազմը նախատեսում է ՆԱՏՕ-ի հաջորդ գագաթնաժողովը անցկացնել հուլիսին։
Հրապարակումը նաև հիշեցրել է, որ դեկտեմբերին թուրքական F-16-ը անօդաչու թռչող սարք է խոցել Սև ծովի վրայով՝ Թուրքիայի օդային տարածքին մոտենալիս։ Մի քանի օր անց երկրի հյուսիս-արևմուտքում հայտնաբերվեց վթարի ենթարկված անօդաչու թռչող սարք, որը ենթադրաբար ռուսական արտադրության էր։

НАТО попросило Турцию на несколько месяцев раньше предоставить истребители F-16 для миссии альянса по воздушному патрулированию в странах Балтии в 2026 году, сообщает Bloomberg.
По словам источников, Турция уже запланировала разместить боевые самолеты в Румынии с декабря 2026 года по март 2027.
Теперь же НАТО хочет провести патрулирование в Эстонии с августа по декабрь 2026 года. Как говорят источники, это связано с усилением обороны Альянса после нарушений Россией воздушного пространства стран, входящих в военный блок.
Анкара пока не решила, как отреагирует на запрос на оплату. По словам собеседников издания, турецкие истребители в последний раз совершили патрулирование в рамках такой миссии в начале 2025 года.
Bloomberg отмечает, что администрация президента Турции Реджепа Тайипа Эрдогана планирует провести следующий саммит НАТО в июле.
Также в издании напомнили, что в декабре турецкий F-16 сбил дрон над Черным морем, когда тот приближался к турецкому воздушному пространству. Через несколько дней на северо-западе страны был обнаружен разбитый беспилотник, предположительно, российского производства.