ԵՄ արտաքին գործերի նախարար Կայա Կալասը Բեռլինում մամուլի ասուլիսում հայտարարել է, որ Եվրոպայի և ԱՄՆ-ի միջև հարաբերությունները «այլևս այնքան լավը չեն, որքան նախկինում էին»։
Ըստ նրա՝ յուրաքանչյուր դաշինք ունի իր բացահայտ անհամաձայնության պահերը, բայց Եվրոպան չի հրաժարվի 80-ամյա տրանսատլանտյան հարաբերություններից։
«Եվրոպայի պաշտպանական պատրաստվածության ամրապնդումը չի նշանակում ՆԱՏՕ-ի գործողությունների կրկնօրինակում, այլ՝ Եվրոպան ՆԱՏՕ-ի շրջանակում ավելի ուժեղ դարձնել։ Ես նաև ուզում եմ անդրադառնալ տրանսատլանտյան հարաբերությունների վիճակին, որը վերջերս շատ քննարկումների առարկա է դարձել։ Միացյալ Նահանգներն անփոխարինելի դաշնակից է, բայց նաև պարզ է, որ մեր հարաբերությունները այլևս այնքան լավը չեն, որքան նախկինում էին»,- ասել է Կալասը։

Глава дипломатии ЕС Кая Каллас на пресс-конференции в Берлине заявила, что отношения Европы и США «уже не так хороши, как раньше».
По её словам, в каждом альянсе бывают моменты открытого несогласия, но Европа не откажется от 80-летних трансатлантических отношений.
«Повышение готовности Европы к обороне заключается не в том, чтобы дублировать то, что делает НАТО, а в том, чтобы сделать Европу сильнее в рамках НАТО. Я также хочу затронуть состояние трансатлантических отношений, которое в последнее время стало предметом большого обсуждения. Соединенные Штаты являются незаменимым союзником, но также очевидно, что наши отношения уже не так хороши, как раньше», - сказала Каллас.