Հայաստանի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանը հանդիպում է ունեցել Շվեյցարիայի Համադաշնության փոխնախագահ, արտաքին հարաբերությունների դաշնային դեպարտամենտի ղեկավար Իգնասիո Կասիսի հետ։ Վերջինս ՀՀ ԱԳ նախարարին հյուընկալել է Բեռնի պատմական հատվածում գտնվող՝ Դաշնային խորհրդի պաշտոնական ընդունելությունների տանը՝ աշխատանքային ճաշի ձևաչափով: Այս մասին տեղեկացնում են ՀՀ ԱԳՆ-ից:
Զրուցակիցները գոհունակությամբ նշել են Հայաստանի և Շվեյցարիայի միջև դինամիկ զարգացող քաղաքական երկխոսությունն ու տարբեր ուղղություններով գործընկերության հետագա զարգացման պատրաստակամությունը: Այս համատեքստում ընդգծվել է Բեռնում դեսպանություն բացելու՝ ՀՀ կառավարության որոշման կարևորությունը՝ որպես երկկողմ օրակարգի ընդլայնման, բովանդակային հարստացման ուղղությամբ քաղաքական նշանակալի խթան:
Արարատ Միրզոյանը և Իգնասիո Կասիսը մտքեր են փոխանակել Հարավային Կովկասում և Մերձավոր Արևելքում զարգացումների շուրջ:
Նախարար Միրզոյանը ներկայացրել է Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հաստատված խաղաղության հետագա ինստիտուցիոնալիզացմանն ուղղված քայլերը:
Նախարար Միրզոյանը բարձր է գնահատել Շվեյցարիայի աջակցությունն ինչպես ՀՀ ժողովրդավարական ինստիտուտների շարունակական ամրապնդման, այնպես էլ հումանիտար հարցերի, Ղարաբաղից տեղահանված փախստականների կարիքների հասցեագրման ուղղությամբ:
Հայաստանի և Շվեյցարիայի ԱԳ նախարարները մտքերն են փոխանակել փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող թեմաների շուրջ:

Armenian Foreign Minister Ararat Mirzoyan met with the Vice President of the Swiss Confederation and Head of the Federal Department of Foreign Affairs Ignazio Cassis. The latter received the Armenian foreign minister at the official reception house of the Federal Council, located in the historic part of Bern, in a working lunch format, the Armenian Foreign Ministry reported.
The interlocutors noted with satisfaction the dynamic development of political dialogue between Armenia and Switzerland and their readiness for further development of partnership in various directions. In this context, the importance of the Armenian government's decision to open an embassy in Bern was underscored as a significant political impulse for expanding and enriching the bilateral agenda.
Ararat Mirzoyan and Ignazio Cassis exchanged views on developments in the South Caucasus and the Middle East.
Minister Mirzoyan presented steps aimed at further institutionalizing the peace established between Armenia and Azerbaijan.
Minister Mirzoyan highly appreciated Switzerland's support in the ongoing strengthening of democratic institutions in Armenia, as well as in addressing humanitarian issues and the needs of refugees displaced from Karabakh.