Մեծ Բրիտանիայի թագավոր Չարլզ III-ը ապրիլի վերջին ԱՄՆ կատարելիք իր պետական ​​այցի ժամանակ կդիմի ԱՄՆ Կոնգրեսին։
«Իմ մեծ պատիվն ու արժանապատվությունն է հրավիրել Մեծ Բրիտանիայի և Հյուսիսային Իռլանդիայի Միացյալ Թագավորության թագավոր Չարլզ III-ին ելույթ ունենալու Կոնգրեսի համատեղ նիստում», - ասվում է ԱՄՆ Ներկայացուցիչների պալատի խոսնակ Մայք Ջոնսոնի կողմից ստորագրված նամակում։ Չարլզ III-ը կլինի առաջին բրիտանացի միապետը քառորդ դարում, որը ելույթ կունենա Կապիտոլիումում։ 1991 թվականին նրա մայրը՝ Եղիսաբեթ II թագուհին (1926-2022), առաջինն էր, որ արժանացավ այս պատվին։ Սա տեղի ունեցավ նրա 13-օրյա պետական ​​այցի ընթացքում ԱՄՆ։
Չարլզ III-ի և նրա կնոջ՝ Կամիլայի ապրիլի վերջին ԱՄՆ կատարած այցը հաստատվել է Բուքինգհեմյան պալատի կողմից մեկ օր առաջ։ Միապետը կայցելի Միացյալ Նահանգներ ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի հրավերով և բրիտանական կառավարության խորհրդով։ Այնուհետև պետության ղեկավարը կմեկնի Բերմուդյան կղզիներ։ Սա նրա առաջին այցը կլինի Մեծ Բրիտանիայի արտասահմանյան տարածք որպես միապետ: Երկու ուղևորությունների մանրամասն երթուղին կհայտարարվի ավելի ուշ, հավելել է Բուքինգհեմյան պալատը:

Король Великобритании Карл III выступит в Конгрессе Соединенных Штатов во время своего предстоящего государственного визита в США в конце апреля.
«Для меня большая честь и привилегия пригласить Его Величество Карла III, короля Соединенного Королевства Великобритании и Северной Ирландии, выступить на совместном заседании Конгресса», - говорится в письме за подписью спикера Палаты представителей Конгресса США Майка Джонсона. Карл III станет первым британским монархом за четверть века, который произнесет речь в Капитолии. В 1991 году этой чести впервые в истории была удостоена его мать королева Елизавета II (1926-2022). Это произошло во время ее 13-дневного госвизита в США.
Поездка Карла III и его супруги Камиллы в США в конце апреля была подтверждена Букингемским дворцом накануне. Монарх посетит США по приглашению президента Соединенных Штатов Дональда Трампа и по совету британского правительства. Затем глава государства отправится на Бермудские острова. Это будет его первый визит в британскую заморскую территорию в качестве монарха. Детальная программа двух поездок будет озвучена позднее, добавили в Букингемском дворце.
Елизавета II за свое правление четыре раза совершала государственный визит в США - в 1957, 1976, 1991 и 2007 годах. Будучи принцем Уэльским (наследником престола), нынешний король посещал Соединенные Штаты 19 раз. Он также бывал на Бермудах в 1970 году.