Մերձավոր Արևելքում ռազմական գործողությունները շարունակվում են՝ սրելով լարվածությունը տարածաշրջանում և մտահոգություններ առաջացնելով միջազգային հանրության շրջանում: Երկու կողմերի կողմից իրականացվող ռազմական հարվածներն ու պատասխան գործողությունները շարունակում են ազդել ոչ միայն տարածաշրջանի երկրների, այլև համաշխարհային տնտեսական իրավիճակի վրա:
NEWS.am-ը ներկայացնում է հինգշաբթի երեկոյան Մերձավոր Արևելքում տեղի ունեցած հիմնական իրադարձությունների համառոտ ակնարկը
Գիշերվա գլխավոր իրադարձությունը ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի ուղերձն էր ազգին Իրանի դեմ պատերազմի վերաբերյալ: Նա, մասնավորապես, հայտարարել է, որ ԱՄՆ-ն «չափազանց ուժեղ» կհարվածի Իրանին «հաջորդ երկու-երեք շաբաթվա ընթացքում»՝ հայտարարելով, որ պատերազմը «մոտենում է ավարտին»: Թրամփը համեմատել է ԱՄՆ-ի ներգրավվածությունը Իրանի հետ պատերազմում ժամանակակից պատմության այլ հակամարտությունների հետ՝ փորձելով համոզել կասկածամիտ ամերիկացիներին պատերազմը դիտարկել որպես «ներդրում» ապագայում՝ սպառնալով. «Եթե գործարք չլինի, մենք շատ ուժեղ կհարվածենք նրանց բոլոր էլեկտրակայաններին, հավանաբար միաժամանակ»: Նա կոչ է արել դաշնակիցներին ստանձնել Հորմուզի նեղուցի վերաբացման պատասխանատվությունը՝ վերահաստատելով, որ այն «բնականաբար կբացվի» պատերազմի ավարտից հետո։
Թրամփը կրկնել է նախազգուշացումը, որ իրանական հրթիռները շուտով կարող են հասնել «ամերիկյան տարածք»։
Թրամփի կողմից պատերազմի շարունակման կոչից և իրանական էլեկտրակայանները ռմբակոծելու սպառնալիքներից հետո նավթի գները կտրուկ աճել են։ Brent նավթի գինը բարձրացել է ավելի քան 4%-ով՝ գերազանցելով մեկ բարելի համար 105 դոլարը։ Միևնույն ժամանակ, ԱՄՆ West Texas Intermediate (WTI) նավթի գինը բարձրացել է ավելի քան 3%-ով՝ գերազանցելով մեկ բարելի համար 103 դոլարը։

Боевые действия на Ближнем Востоке продолжаются, усиливая напряженность в регионе и вызывая обеспокоенность международного сообщества. Военные удары и ответные действия сторон продолжают оказывать влияние не только на страны региона, но и на глобальную экономическую ситуацию.
Новости Армении – NEWS.am представляет краткий обзор ключевых событий, произошедших на Ближнем Востоке в ночь на четверг.
- Ключевым событием ночи стало обращение президента США Дональда Трампа к нации по поводу войны в Иране. Он, в частности, заявил, что США нанесут Ирану «чрезвычайно сильный удар» в течение «следующих двух-трех недель», заявив, что война «близится к завершению».
- Трамп сравнил участие США в войне с Ираном с другими конфликтами в современной истории, пытаясь убедить скептически настроенных американцев рассматривать войну как «инвестицию» в будущее и пригрозил: «если сделка не состоится, мы нанесем очень сильный удар по каждой из их электростанций, и, вероятно, одновременно».
- Он призвал союзников взять на себя ответственность за возобновление работы Ормузского пролива, повторив, что он «откроется естественным образом» после окончания войны.
- Трамп повторил предупреждение о том, что иранские ракеты вскоре смогут достичь «американской территории».
- После обращения Трампа о продолжении войны и угроз бомбить иранские электростанции Цены на нефть резко выросли. Цена на нефть марки Brent, подскочила более чем на 4% и превысила 105 долларов за баррель. Вместе с тем американская нефть марки WTI подорожала более чем на 3% и превысила 103 доллара за баррель.