Ռուսաստանը և Հայաստանը 2025 թվականին փոխադարձ առևտրում կորցրել են 5.1 միլիարդ դոլար՝ Երևանի և Եվրամիության (ԵՄ) միջև մերձեցման մասին խոսակցությունների պատճառով: Այս մասին ՏԱՍՍ-ին տված հարցազրույցում հայտարարել է Ռուսաստանի փոխվարչապետ Ալեքսեյ Օվերչուկը:
«2024 թվականի սեպտեմբերին մենք մեր հայ գործընկերների ուշադրությունը հրավիրեցինք այն փաստի վրա, որ ԵՄ-ին անդամակցելու ձգտման մասին նրանց խոսակցությունները բացասաբար են անդրադառնում ռուս ձեռնարկատերերի վերաբերմունքի վրա Հայաստանի հետ առևտրի նկատմամբ», - նշել է նա: «ԵՄ-ի հետ մերձեցման մասին այս խոսակցությունները միայն ռուս-հայաստանյան հարաբերություններին արժեցել են իրական 5.1 միլիարդ դոլար»:
Ռուսաստանի փոխվարչապետը կոնկրետ թվեր է մեջբերել՝ նշելով, որ 2024 թվականի վերջին Ռուսաստանի և Հայաստանի միջև փոխադարձ առևտուրը կկազմի 11,5 միլիարդ դոլար, սակայն 2025–ին նախնական տվյալներով այն կնվազի մինչև մոտավորապես 6,4 միլիարդ դոլար։
«Ինչպե՞ս եք կարծում, ռուս ձեռնարկատերերը կարձագանքեն Ռուսաստանում հայկական բիզնեսի ներկայությանը, եթե ռուսական բիզնեսը դուրս մղվի Հայաստանից։ Եվ ի՞նչ կլինի հետո։ Ես չեմ կարծում, որ ո՛չ Հայաստանը, ո՛չ էլ Ռուսաստանը ցանկանում են իմանալ այս հարցի պատասխանը, չնայած դա ակնհայտ է», - ասել է Օվերչուկը։

Russia and Armenia have lost $5.1 billion in mutual trade in 2025 due to talks about rapprochement between Yerevan and the European Union (EU), Russian Deputy Prime Minister Alexey Overchuk stated in an interview with TASS.
“In September 2024, we [i.e. Russia] drew the attention of our Armenian partners to the fact that their talks about seeking EU membership negatively affect the attitude of Russian entrepreneurs towards trade with Armenia,” he noted. “These talks about rapprochement with the EU alone have cost Russia-Armenia relations a real $5.1 billion.”
The Russian deputy premier cited specific figures in this regard, noting that by the end of 2024, mutual trade between Russia and Armenia will amount to $11.5 billion, but according to preliminary data in 2025 it will decrease to approximately $6.4 billion.
“How do you think Russian entrepreneurs will react to the presence of Armenian business in Russia if Russian business is pushed out of Armenia? And what will happen next? I don’t think that neither Armenia nor Russia wants to know the answer to this question, although it is obvious,” Overchuk said.