Իրանը հայտնել է Hermes 900 անօդաչու թռչող սարքի ոչնչացման մասին, հաղորդում է Tasnim-ը։
«Հակաօդային պաշտպանության նոր՝ առաջադեմ համակարգը «Hermes 900» անօդաչու թռչող սարք է խոցել Շիրազի երկնքում»,- նշել է Իսլամական հեղափոխության պահապանների կորպուսի (ԻՀՊԿ) մամուլի ծառայությունը:
Հիշեցնենք, որ փետրվարի 28-ից ի վեր ԱՄՆ-ն և Իսրայելը հարվածներ են հասցնում Իրանի տարածքին, ինչը հանգեցրել է ավերածությունների և մարդկային զոհերի: Ի պատասխան՝ Իրանը հրթիռային հարվածներ է հասցնում Իսրայելին և տարածաշրջանում ԱՄՆ-ի ռազմաբազաներին: Իսրայելի և ԱՄՆ-ի հարձակման ժամանակ սպանվել են նաև Իրանի հոգևոր առաջնորդ այաթոլլա Ալի Սեյեդ Խամենեին և երկրի այլ բարձրաստիճան պաշտոնյաներ:
Մարտի 2-ին Իսրայելի դեմ պատերազմի մեջ է մտել նաև «Հեզբոլլահ» շարժումը: Իսրայելը հայտնել է շարժման դեմ հարձակողական գործողության մեկնարկի մասին և ներխուժել հարավային Լիբանան:
Մարտի 23-ին ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը հայտարարել է, որ շաբաթվա ընթացքում բանակցություններ կընթանան Իրանի հետ՝ հավելելով, որ ռազմական հարվածները հետաձգվել են 5 օրով։ Միևնույն ժամանակ, Իրանը հերքել է այս տեղեկությունը, իսկ Իսրայելը մերժել է Թրամփի առաջարկը։

Иран сообщил об уничтожении беспилотника Hermes 900, передает Tasnim.
«Беспилотник Hermes 900 был перехвачен и уничтожен в небе над Ширазом новой передовой системой противовоздушной обороны», - отметила пресс-служба КСИР.
Напомним, что США и Израиль с 28 февраля атакуют территорию Ирана, что привело к разрушениям и гибели людей. В ответ на это Иран наносит ракетные удары по Израилю и военным базам США в регионе. В результате атаки Израиля и США был убит также Верховный лидер Ирана аятолла Али Сейед Хаменеи и другие высокопоставленные лица страны.
23 марта президент США Дональд Трамп заявил, что переговоры с Ираном будут идти в течение недели, добавив, военные удары отложены на 5 дней. Однако Иран опроверг эту информацию, а Израиль отверг предложение Трампа.