Պուտինի նախաբանը, ըստ էության, վճիռ էր Փաշինյանի վերաբերյալ։ Գրել է ՀՀ նախկին արտգործնախարար Վարդան Օսկանյանը։
«Երեկ Մոսկվայում տեղի ունեցած հանդիպումը Նիկոլ Փաշինյանի և Վլադիմիր Պուտինի միջև իր բովանդակությամբ սովորական պաշտոնական հանդիպում չէր։ Խնամքով հաշվարկված հրապարակային խոսքում Պուտինը փոխանցեց մի ուղերձ, որը միաժամանակ և՛ դիվանագիտական էր, և՛ քաղաքականապես կործանարար։ Անդրադառնալով Հայաստանի տնտեսական կապերին, անվտանգության խնդիրներին, հիշատակելով Լեռնային Ղարաբաղը, Փաշինյանի անիրատեսական ակնկալիքները Եվրամիության հետ հարաբերություններից և նույնիսկ ակնարկելով առաջիկա ընտրությունները՝ նա պարզապես երկկողմ հարաբերությունների և տարածաշրջանային խնդիրների ամփոփում չէր անում․ նա հստակ հակադրություն էր ձևակերպում այն բանի միջև, թե ինչ Հայաստանը ունեցել է, ինչ է կորցրել և ինչ տակավին կարող է կորցնել։
Պուտինի նախաբանը, ըստ էության, վճիռ էր Փաշինյանի վերաբերյալ։ Եթե հանենք դիվանագիտական ձևակերպումները, ուղերձը պարզ էր․ դուք կարծես չեք հասկանում, թե ինչ եք անում, դուք սխալ ուղու վրա եք, և եթե շարունակեք այդպես, հայ ժողովրդին կհասցնեք անհամեմատ ավելի մեծ վնաս, քան արդեն հասցրել եք։
Մի պահ նույնիսկ ակնկալում էի, որ Պուտինը կհարցնի Փաշինյանին՝ ինչ է նա կրում իր բաճկոնի կրծքի հատվածում։ Իբր դա Հայաստանի քարտեզն է։ Փաշինյանը կրում է այդ քարտեզը՝ ընդգծելու համար, որ Լեռնային Ղարաբաղի հարցը փակված է։ Բայց ո՞վ է քարտեզ կրում իր կրծքին։ Արդյո՞ք որևէ մեկը տեսե՞լ է, որ այլ երկրի ղեկավար նման բան անի։ Դրոշ՝ այո, բայց քարտե՞զ։ Պատկերացրեք հակառակը՝ Պուտինը միջազգային հանդիպումների ժամանակ կրի Ռուսաստանի քարտեզը, որը ներառում է Դոնբասը։
Իմ կարծիքով, այն, ինչ Փաշինյանը փորձում է փոխանցել այս խորհրդանիշով, ունի ճիշտ հակառակ ազդեցությունը։ Այդ քարտեզը՝ հենց Փաշինյանի կրծքի վրա, դառնում է մշտական հիշեցում հայ ժողովրդի համար, որ Լեռնային Ղարաբաղը կորցվել է անհարկի՝ հենց նրա կառավարման ժամանակ, նրա կոպիտ սխալների պատճառով։
Ավելին, երբ երկրի ղեկավարը իր երկրի իր պատկերացրած քարտեզը կրծքին ման է գալիս, դա մատնում է այլ ներքին անվստահություն, որ այդ տարածքը նույնպես ոչ հաստատուն ու անպաշտպան մի բան է, որ նույնպես կարող է կորսվել ու պետք է կրծքին կպցնել, ինքդ քեզ ու դիմացինին համոզելու որ գոնե դա կարող ես պահել։ Որովհետև արդարացիորեն վախենում ես, որ դրա պահելու ձևն էլ չգիտես»։

Предисловие Путина, по сути, было вердиктом Пашиняну. Об этом написал на своей странице в «Facebook» экс-министр иностранных дел Армении Вардан Осканян.
«Вчерашняя встреча Никола Пашиняна и Владимира Путина в Москве была не обычной официальной встречей по своему содержанию. В тщательно продуманной публичной речи Путин передал послание, которое было одновременно и дипломатическим, и политически разрушительным.
Касаясь экономических связей Армении, вопросов безопасности, упомянув о Нагорном Карабахе, нереалистичных ожиданий Пашиняна от отношений с Европейским союзом и даже намекнув на предстоящие выборы, он не просто подытожил двусторонние отношения и региональные проблемы, но и четко обозначил контраст между тем, что Армения имела, что она потеряла и что может потерять.
Предисловие Путина, по сути, было вердиктом Пашиняну. Оставим в сторону дипломатические формулировки, послание было предельно четким: вы, кажется, не понимаете, что делаете, вы на неверном пути, если продолжите в том же духе, то нанесете армянскому народу гораздо больший вред, чем уже нанесли.
На мгновение я даже подумал, что Путин спросит Пашиняна, что он нацепил на свой пиджак? Мол, это карта Армении. Пашинян нацепил эту карту, чтобы, якобы, подчеркнуть, что карабахский вопрос закрыт. Но кто носит карту на груди? Видел ли кто-нибудь, чтобы лидер другой страны делал нечто подобное? Флаг – да, но карту? Представьте обратное: на международных встречах Путин носит карту России, включающую и Донбасс.
На мой взгляд, то, что Пашинян пытается передать этим символом, имеет прямо противоположный эффект. Эта карта, прямо на груди Пашиняна, постоянное напоминание армянскому народу о том, что Нагорный Карабах был потерян именно во время его правления, из-за его грубых ошибок.
Более того, когда руководитель страны носит карту своих представлений собственного государства на груди, это выдает внутреннюю неуверенность, что и эта территория нестабильная и незащищенная, что эта территория также может быть потеряна и что ее нужно прикрепить к груди, чтобы убедить себя и других, что, по крайней мере, она может быть сохранена. Потому что справедливо боишься, что даже не знаешь как ее сохранить».