Իսրայելը հաստատել է Իրանի էներգետիկ և ենթակառուցվածքային այն թիրախների թարմացված ցանկը, որոնք ենթակա են հարվածի։ Այս քայլն արվում է այն դեպքի համար, եթե Վաշինգտոնի և Թեհրանի դիվանագիտական բանակցությունները ձախողվեն։ Այս մասին CNN-ին հայտնել են իսրայելական երկու աղբյուրներ։
«Իսրայելն իր հետագա քայլերի համար սպասում է Թրամփի որոշմանը, սակայն մենք հավելյալ ծրագրեր ունենք առաջիկա շաբաթների համար, որոնց իրագործման համար մեզ ԱՄՆ-ի հավանությունն է անհրաժեշտ»,- հեռուստաալիքին հայտնել է Իսրայելի անվտանգության ծառայության աշխատակիցը։
Մեկ այլ աղբյուրի փոխանցմամբ՝ Իսրայելը չափազանց թերահավատորեն է վերաբերվում գործարքի կնքման հնարավորությանը։ Նա հավելել է, որ Իսրայելի վարչապետ Բենիամին Նեթանյահուն ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի հետ վերջերս ունեցած բանակցությունների ընթացքում իր մտահոգությունն է հայտնել հրադադարի հնարավոր համաձայնագրերի վերաբերյալ։ Նեթանյահուն ընդգծել է, որ իսրայելական կողմի համոզմամբ՝ ցանկացած հրադադար պետք է Իրանից պահանջի հարստացված ուրանի ամբողջ պաշարի հանձնում և հարստացման գործընթացի լիակատար դադարեցում։
Ապրիլի 5-ի երեկոյան Բենիամին Նեթանյահուն և Դոնալդ Թրամփը հեռախոսազրույց են ունեցել։ Խոսակցությունը տեղի է ունեցել Իրանի երկնքում խոցված կործանիչի երկու ամերիկացի օդաչուների փրկարարական աշխատանքներից հետո։ Իսրայելական իրազեկ աղբյուրը հայտնել է, որ առաջնորդները քննարկել են դիվանագիտական հեռանկարները, ինչպես նաև Իրանի հարցում Իսրայելի և ԱՄՆ-ի հետագա ռազմական փոխգործակցությունը։

Израиль утвердил обновленный список подлежащих уничтожению объектов энергетической и инфраструктурной отраслей Ирана в рамках подготовки к сценарию, при котором дипломатические переговоры Вашингтона с Тегераном провалятся, сообщили телеканалу CNN два израильских источника.
«Израиль ожидает решения Трампа о дальнейших шагах, но у нас есть дополнительные планы на ближайшие недели в ожидании одобрения со стороны США», - сказал телеканалу сотрудник израильской службы безопасности.
По словам другого источника, Израиль крайне скептически относится к возможности заключения сделки. Он добавил, что премьер-министр Израиля Биньямин Нетаньяху выразил свою обеспокоенность по поводу возможных соглашений о прекращении огня в ходе недавних переговоров с президентом США Дональдом Трампом, подчеркнув, что израильская сторона считает, что любое прекращение огня должно потребовать от Ирана передачи всего обогащенного урана и полного прекращения его обогащения.
5 апреля вечером Нетаньяху и Трамп провели телефонный разговор после спасения двух американских пилотов, истребитель которых был сбит над Ираном. Израильский источник, ознакомленный с содержанием разговора, сообщил, что лидеры обсудили дипломатические перспективы, а также дальнейшую военную координацию между Израилем и США в Иране.