Իրանում պատերազմը ստեղծում է Եվրամիություն ահաբեկչական ներթափանցման լուրջ ռիսկեր, մեծացնում է կարևորագույն ենթակառուցվածքների խոցելիությունը և սպառնում հրեական համայնքների անվտանգությանը: Այս մասին ԵՄ ներքին գործերի և միգրացիայի հարցերով եվրահանձնակատար Մագնուս Բրուները հատուկ նամակով զգուշացրել է ԵՄ բոլոր 27 երկրների ներքին գործերի նախարարներին, հաղորդում է Euractiv-ը։
Բրուները կոչ է արել ազգային կառավարություններին հատուկ ուշադրություն դարձնել էներգետիկ և ֆինանսական ենթակառուցվածքների պաշտպանությանը և ապահովել, որ ԵՄ մուտքի և ելքի նոր կենսաչափական գրանցման համակարգում «անվտանգության բացեր» չլինեն: Հանձնակատարը նաև նշել է, որ պատերազմի պատճառով մինչ օրս միգրացիոն հոսքերի աճ չի գրանցվել:
«Չնայած մենք բոլորս հույս ունենք հակամարտության արագ կարգավորման, մենք պետք է պատրաստ լինենք բոլոր հնարավոր սցենարներին», - մեջբերում է Euractiv-ը նրա խոսքերը:

Война в Иране создает серьезные риски проникновения террористов на территорию Евросоюза, повышает уязвимость критической инфраструктуры и угрожает безопасности еврейских общин. Об этом еврокомиссар по внутренним делам и миграции Магнус Бруннер предупредил глав МВД всех 27 стран ЕС в специальном письме, сообщает Euractiv.
Бруннер призвал национальные правительства уделить особое внимание защите энергетической и финансовой инфраструктуры, а также обеспечить отсутствие «пробелов в безопасности» в новой системе биометрической регистрации въезда и выезда из ЕС. При этом еврокомиссар отметил, что роста миграционных потоков в связи с войной пока не наблюдается.
«Хотя мы все надеемся на скорейшее урегулирование конфликта, мы должны быть готовы ко всем возможным сценариям», — цитирует его Euractiv.