ԱՄՆ նախագահի աշխատակազմը դիտարկում էր ազգային ուղերձի գաղափարի հնարավորությունը Իրանի հետ հրադադարի հասնելու դեպքում, բայց հրաժարվել է դրանից գործարքի շուրջ անորոշության եւ հրադադարի կայունության հարցում անվստահության պատճառով։ Այս մասին ուրբաթ տեղեկացրել է Reuters գործակալությունը՝ հղում կատարելով ամերիկացի պաշտոնյաներին։
«Այդ մասին խոսակցություններ կային, բայց, հավանաբար, դրանք արդյունքի չեն հանգեցրել, եւ մենք չենք նախազգուշացրել [հեռուստատեսային] ցանցերին կամ նմանատիպ մեկ ուրիշի, բանը դրան չհասավ»,- ասել է ամերիկյան պետապարատի աշխատակիցը։
Reuters-ի տեղեկացմամբ՝ ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը պնդել է ուղերձի մասին, բայց նրան տարհամոզել են։
Իր հերթին, Սպիտակ տունը պաշտոնապես «ֆեյք» է անվանել այն տեղեկությունը, որի համաձայն՝ ազգային ուղերձի հարցը քննարկվել է Վաշինգտոնի վարչակազմի ղեկավարի հետ։

The US presidential administration had considered the possibility of a national address to mark the achievement of a ceasefire agreement with Iran, but abandoned the idea due to a lack of clarity on the deal and uncertainty over the ceasefire's stability, Reuters reported on Friday, citing American officials.
"There was talk of it, but obviously it didn't come to fruition, and we didn't alert [television] networks or anything like that; it didn't get that far," a US government official said.
According to Reuters, President Donald Trump had pushed for the address but was talked out of the decision. The White House, for its part, officially dismissed as "fake" the reports that the question of a national address had been discussed with the head of the administration.