Դեկտեմբերի 7-ին Մոլդովայում կրկին նախագահական ընտրություներ են անցկացվելու: Այդ մասին որոշումն ընդունվել է նոյեմբերի 27-ին` մոլդովական խորհրդարանի նիստում: Այն դեպքում, եթե խորհրդարանը կրկին չկարողանա նախագահ ընտրել, այն պետք է ցրվի եւ նշանակվեն արտահերթ խորհրդարանակա ն ընտրություններ:
Նախագահի ընտրության ընթացակարգի հետ կապված բոլոր անհրաժեշտ միջոցառումները կազմակերպվելու են խորհրդարանի կողմից ստեղծված հատուկ հանձնաժողովի կողմից: Մասնավորապես, հանձնաժողովն ընդունելու է նախագահի ընտրության համար անհրաժեշտ բոլոր փաստաթղթերը, հայտնում է «Ինտերֆաքսը»:
Այդ պաշտոնում միակ թեկնածու Դեմոկրատական կուսակցության առաջնորդ Մարիան Լուպուն է, որին առաջադրել է կառավարող կոալիցիան:
Լուպուին ընտրելու առաջին փորձը՝ նոյեմբերի 10-ին ապարդյուն անցավ, քանի որ ընդդիմադիր Կոմունիստական կուսակցության ներկայացուցիչները հրաժարվել են նրա օգտին քվեարկել:
Կոմունիստներն արդեն հայտարարել են, որ այս անգամ էլ խոչընդոտներ են հարուցելու՝ հասնելու նոր ընտրությունների, որտեղ մտադիր են հուլիսին կրած պարտության դիմաց ռեւանշ վերցնել:

7 декабря в Молдавии пройдут повторные президентские выборы. Решение об этом было принято в пятницу, 27 ноября, на заседании молдавского парламента.
В случае, если парламент вновь не сможет избрать президента, он должен быть распущен и назначена дата досрочных парламентских выборов.
Все необходимые мероприятия, связанные с подготовкой к выборам президента, будут проведены специальной комиссией, созданной парламентом. В частности, комиссия будет принимать документы для регистрации кандидатов на пост президента, сообщает «Интерфакс».
Единственным кандидатом на эту должность является лидер Демократической партии Мариан Лупу, которого выдвинул правящий альянс.
Первая попытка избрать Лупу президентом 10 ноября завершилась безрезультатно, так как представители Оппозиционной Партии коммунистов отказались за него голосовать.
Коммунисты уже заявили, что заблокируют выборы и на этот раз, чтобы добиться новых выборов, на которых они намерены взять реванш за поражение в июле.