Կիրակի՝ նոյեմբերի 29-ին անցկացված նախագահական ընտրությունների երկրորդ փուլի արդյունքում Ուրուգվայում հաղթանակ է տոնել կառավարող ձախ «Լայն ճակատ- Առաջադիմական հանդիպում» կոալիցիայի թեկնածու Խոսե Մուխիկան:
74-ամյա Խոսե Մուխիկան, նախնական տվյալներով, հավաքել է ընտրողների ձայների 51,2 տոկոսը: Նրա մրցակիցը՝ 68-ամյա Լուիս Ալբերտո Լակալյեն՝ ընդդիմադիր «Ազգային կուսակցության» թեկնածուն, էքզիթ-փոլերի արդյունքով ստացել է ընտրողների ձայների 44,9 տոկոսը, հաղորդում է Reuters-ը:
Խոսե Մուխիկան, ազգային ազատագրական շարժման հիմնադիրներից է եւ ղեկավարել է «Տուպամարոս» պարտիզանական շարժումը, որը 60-70-ականներին կառավարության դեմ զինված պայքար էր մղում: Իր գործունեության համար Մուխիկան 14 տարվա ազատազրկման էր դատապարտվել:

В результате прошедшего в воскресенье, 29 ноября, второго тура президентских выборов в Уругвае победу одержал кандидат от правящей левой коалиции «Широкий фронт — Прогрессивная встреча» Хосе Мухика.
74-летний Мухика, по предварительным данным, набрал 51,2% голосов избирателей. Его главный соперник, 68-летний Луис Альберто Лакалье от оппозиционной «Национальной партии», получил по данным экзит-полов поддержку 44,9% избирателей, сообщает Reuters.
Хосе Мухика был одним из основателей Движения национального освобождения и возглавлял партизанское движение «Тупамарос», которое в 60-70-х годах прошлого века вело вооруженную борьбу против правительства. За свою деятельность Мухика был приговорен к 14 годам тюрьмы.