Հայաստանի արտգործնախարար Էդվարդ Նալբանդյանը նոյեմբերի 30-ին ժամանել է Աթենք՝ մասնակցելու ԵԱՀԿ Նախարարների խորհրդի 17-րդ նստաշրջանին։
Հունաստանի մայրաքաղաքում Հայաստանի արտաքին քաղաքական գերատեսչության ղեկավարը արդեն հանդիպել է ԵԱՀԿ ՄԻնսկի խմբի համանախագահներ Յուրի Մերզլյակովի Ռուսաստան, Բեռնար Ֆասիեի Ֆրանսիա, Ռոբերտ Բրադկեի ԱՄՆ եւ ԵԱՀԿ նախագահի անձնական ներկայացուցիչ Անջեյ Կասպրշիկի հետ։
Արդեն կայացել է Հայաստանի եւ Ադրբեջանի ԱԳ նախարարների աշխատանքային ճաշը։ Հայաստանի ԱԳ նախարարության մամուլի ծառայությունից NEWS.am-ին հայտնեցին, որ կողմերը քննարկել են ԵԱՀԿ Նախարարների խորհրդի 17-րդ նստաշրջանի շրջանակներում Լեռնային Ղարաբաղի վերաբերյալ հայտարարության ընդունման հնարավորությունը։
Նշենք, որ Հայաստանի ԱԳ նախարարը նաեւ հանդիպել է ԵԱՀԿ Խորհրդարանական Վեհաժողովի Լեռնային Ղարաբաղի հարցով հատուկ ներկայացուցիչ Գորան Լենմարքերի հետ։ Կողերը քննարկել են ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման վերջին զարգացումները։
Այսօր Աթենքում իր աշխատանքն է սկսում ԵԱՀԿ Նախարարների խորհրդի երկօրյ նիստը։ Նիստի ընթացքում մասնակիցները կուսումնասիրեն եվրատլանտյան տարածքում անվտանգության խնդիրները։ Նիստին ներկա կլինեն կազմակերպությն անդամ 56 երկրների ներկայացուցիչներ։

November 30, RA Foreign Minister Edward Nalbandyan arrived in Athens to participate in the 17th OSCE Ministerial Council.
RA Foreign Minister had meetings with OSCE Co-Chairs Yury Merzlyakov (Russia), Bernard Fassier (France), Robert Bradtke (U.S.) and Personal Representative of the Chairman-in-Office Andrzej Kasprzyk.
Edward Nalbandyan and his Azerbaijani counterpart Elmar Mammadyarov had dinner, RA MFA Press Service informed NEWS.am. The parties discussed the possibility of NKR statement issuance within the framework of the Council.
Earlier Nalbandyan met with OSCE Parliamentary Assembly Special Representative on Nagorno-Karabakh Goran Lenmarker. The officials discussed recent developments of NKR conflict resolution.
December 1, 2009 the 2-day Ministerial Council starts in Athens. Representatives of the OSCE 56 participating states will meet to discuss the future of European security.