Ավստրալական Նոր Հարավային Ուելս նահանգի Օրենսդիր խորհուրդն այսօր` հոկտեմբերի 25-ին,  Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետությունը եւ նրա ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքը ճանաչող բանաձեւ է ընդունել:
Ինչպես հայտնում է Ավստրալիայի Հայ դատի հանձնախումբը, Խորհրդի անդամ Մարի Ֆիկարոյի ներկայացրած բանաձեւն ընդունվել է միաձայն:
Բանաձեւն ընդունելով` Օրենսդիր խորհուրդը «Ավստրալիայի կառավարությանը կոչ է արել պաշտոնապես ճանաչել  Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության անկախությունը եւ խորացնել Ավստրալիայի հարաբերությունները  Լեռնային Ղարաբաղի եւ նրա քաղաքացիների հետ»:
Փաստաթղթում ընդգծված են  ազատ եւ ժողովրդավարական հանրություն ստեղծելու Լեռնային Ղարաբաղի ջանքերը` խորհրդարանական արդար ընտրությունների միջոցով, սատարվում է միջազգային հանրությունում  Լեռնային Ղարաբաղի ընդգրկվածությունը: Բանաձեւում նաեւ կոչ է արվում տարածաշրջանային խնդիրները լուծելու, խաղաղություն եւ կայունություն հաստատելու համար փոխգործակցել միջազգային հանրության հետ: Խորհուրդը նաեւ կոչ է անում շարունակել Ղարաբաղին մարդասիրական եւ տնտեսական աջակցություն ցուցաբերելը:

Законодательный совет австралийского штата Новый Южный Уэльс 25 октября принял резолюцию по признанию Нагорно-Карабахской Республики и права карабахского народа на самоопределение.
Как сообщает Армянский национальный комитет Австралии, резолюция представленная членом совета Мари Фикаррой была принята единогласно.
Приняв резолюцию, Законодательный совет «призвал правительство Австралии официально признать независимость Нагорно-Карабахской Республики и усилить отношения Австралии с Нагорным Карабахом и его гражданами».
В документе подчеркиваются усилия Нагорного Карабаха по созданию свободного и демократического общества путем использования законных парламентских выборов, поддерживается вовлечение Нагорного Карабаха в международное сообществo. В резолюции также содержится призыв к взаимодействию с международным сообществом для решения региональных проблем, установления мира и стабильности. Совет также призывает к продолжению гуманитарного и экономического содействия Карабаху.