Ադրբեջանը երրորդ երկրի է հանձնել 3 հայ ռազմագերիների: NEWS.am-ի թղթակցի հետ զրույցում փաստը հաստատեց նաեւ Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի (ԿԽՄԿ) հաղորդակցման ծրագրերի ղեկավար Աշոտ Աստաբացյանը: Վերջինս, սակայն, չմանրամասնեց, թե որ երկրին են հանձնել հայ ռազմագերիները:
Նշենք, որ Ադրբեջանի պետհանձնաժողովի ռազմագերիների, պատանդների եւ անհայտ կորածների հարցերով զբաղվող աշխատանքային խմբի քարտուղար Շահին Սայիլովը հայտնել էր, որ 2009թ. գերեւարված հայ զինվորներ Հրանտ Մարկոսյանը, Ռաֆիկ Թեւոսյանը եւ Վարդան Սարգսյանը, իրենց կամքով, ՄԱԿ–ի միջնորդությամբ ուղարկվել են երրորդ երկիր։
Ի դեպ, այսօր Հայաստանն Ադրբեջանին է հանձնելու մեկ ռազմագերու:
Հայաստանի գերիների, պատանդների եւ անհայտ կորածների հանձնաժողովի աշխատանքային խմբի ղեկավար Արմեն Կապրիելյանը NEWS.am-ին հայտնեց, որ խոսքը ադրբեջանցի ռազմագերի Անար Հաջիեւի մասին է:
ներկայումս Ադրբեջանում են գտնվում 3 հայ ռազմագերիներ` Օհան Հարությունյանը, Գեւորգ Թովմասյանն ու Կարեն Հարությունյանը, եւ 6 քաղաքացիական անձինք` Արթուր Բադալյանն ու 5 անձից բաղկացած մի ընտանիք` Եղիշե, Ռուզաննա, Ալֆրեդ, Գայանե եւ Պետրոս Գեւորգյանները:

Azerbaijan has sent three Armenian POWs to third country, Ashot Astabatsyan from Yerevan office of International Committee of Red Cross, told Armenian News-NEWS.am. However, he did not disclose the details.
Shahin Sailov, secretary of a working group at the Azerbaijani Commission on POWs, Missing Persons and Hostages, has announced that Armenian POWs Hrant Markosyan, Rafik Tevosyan and Vardan Sargsyan were sent to third country under their will and through mediation of the UN.
Today Armenia will hand in a POW, Anar Gajiyev, to the Azerbaijani side, Armen Kaprielyan, head of a working group at the Armenian Commission on POWs, Missing Persons and Hostages told Armenian News-NEWS.
At the moment three Armenian POWs - Ohan Harutyunyan, Gevorg Tovmasyan and Karen Harutyunyan - remain in Azerbaijan. There are also six civilians – Arthur Badalyan, and five members of one Armenian family: Yeghishe, Ruzanna, Alfred, Gayane, and Petros Gevorgyans.