Մարտի 15-ի լույս 16-ի գիշերը Տավուշի մարզի Արծվաբերդ գյուղիից «Բերդ» հիվանդանոց ճանապարհին մանացած 7-ամյա Անուշի մոտ գրիպի H1N1 տեսակ չի հայտնաբերվել: Այս մասին NEWS.am-ի թղթակցի հետ զրույցում ասաց ՀՀ առողջապահության նախարարության հիգիենիկ եւ հակահամաճարակային կենտրոնի գլխավոր մասնագետ Լիանա Թորոսյանը: Նա նշեց, որ լաբորատոր փորձաքննության պատասխանը հայտնի է, ըստ այդմ` երեխայի մոտ H1N1 չի արձանագրվել:
Թե ինչը կարող էր աղջկա մահվան պատճառ հանդիսանալ, վաղ է նշել: Լիանա Թորոսյանի խոսքով` հնարավոր է թոքաբորբից լինի, հնարավոր է ընդհանրապես սուր-շնչառական հիվանդությունից չլինի եւ երեխայի մոտ այլ հիվանդություն եղած լինի: Մասնագետը նշեց, որ կշարունակվի հետազոտությունը, որպեսզի լիարժեք պատկեր ունենան երեխայի մահվան մասին: Սպասում են դիահերձման արդյունքներին, միայն դրանից հետո կարող են ասել, թե ինչի հետեւանքով է 7-ամյա Անուշը մահացել:
Ոստիկանության լրատվական ծառայությունից NEWS.am-ի թղթակցին հայտնեցին, որ դեպքի առթիվ նյութեր են նախապատրաստվում, նշանակված է դատաբժշկական փորձաքննություն:
Հիշեցնենք, որ մարտի 15-ի լույս 16-ի գիշերը Տավուշի մարզի Արծվաբերդ գյուղի մի ընտանիքի երկու երեխաները` 7-ամյա Անուշը եւ 12-ամյա Գեւորգը, բարձր ջերմությամբ տեղափոխվել են Բերդի բժշկական կենտրոն: Ճանապարհին 7-ամյա Անուշը շնչահեղձ է եղել եւ մահացել, ծնողներին հաջողվել է ծանր վիճակում հիվանդանոց հասցնել միայն 12-ամյա Գեւորգին: Եղբոր մոտ հաստատվել էր գրիպի H1N1 տեսակը, բայց նրա վցիճակը լավ է եւ օրերս դուրս է գրվել հիվանդանոցից:
Համագյուղացիները պատմել են, որ ընտանիքը ապրում է ծանր սոցիալական պայմաններում, հայրը քաղաքացիական աշխատող է զորամասում, մոր մոտ 2 տարի է` հայտնաբերվել է կրծքագեղձի քաղցկեղ, քիմիաթերապիա է ընդունում: Անուշը սովորում էր Արծվաբերդի դպրոցի 2-րդ դասարանում, շատ խելացի եւ դաստիարակված աշակերտուհու համբավ ուներ, Գեւորգը 6-րդ դասարանի աշակերտ է:

У скончавшейся в ночь на 16 марта 7-летней жительницы Тавушской области Ануш «свиной грипп» (H1N1) не был обнаружен. Об этом в беседе с корреспондентом Новости Армении – NEWS.am сообщила главный специалист гигиенического и противоэпидемического центра Министерства здравоохранения Армении Лиана Торосян.
По словам Лианы Торосян, возможно, она погибла из-за воспаления легких, но возможно также, что ее смерть не связана с ОРВИ. Специалист подчеркнула, что лабораторная экспертиза продолжается, эксперты ждут результатов вскрытия тела, только после этого можно составить полную картину смерти ребенка.
Как сообщили Новости Армении – NEWS.am в пресс-службе полиции Армении, по факту подготавливаются материалы, назначена судебно-медицинская экспертиза.
Напомним, что два ребенка из одной семьи в селе Арцваберд Тавушской области Армении, 7-летняя Ануш и 12-летний Геворк, в ночь с 15 на 16 марта были госпитализированы с высокой температурой в медицинский центр «Берд». По дороге в больницу 7-летняя Ануш стала задыхаться и погибла, родителям удалось в тяжелом состоянии довезти до больницы только 12-летнего Геворка. Геворк перенес острую респираторную инфекцию, у него был обнаружен тип гриппа H1N1, однако его состояние нормализировалось, на днях он был выписан из больницы.