ԿամԱԶ-ի վարորդ Հրաչյա Հարությունիյանի փաստաբանը Մոսկվայի Տվերսկոյ դատարանում բողոք է ներկայացրել քննիչի գործողությունների դեմ, քքանի որ նա իր աշտպանյալին դատարան էր ներկայացրել միայն մի խալաթով:
«Մեղադրյալին դատարան տեղափոխել կանացի խալաթով  ու ծովափնյա հողաթափերով, կարծում եմ, կալանավորներին պահելու մասին օրենքի խախտում է»,- Life News-ին է պատմել վարորդի փաստաբան Ռուբեն Մարգարյանը: Նա նշել է, որ թեեւ Հարությունյանը հետաքննությանը խնդրել է կապ հաստատել իր հարազատների հետ եւ խնդրել իր համար հագուստ բերել, դա  չի արվել:
«Ստացվում է, որ քննիչը ոչնչի համար պատասխանատո՞ւ չէ: Մերկ ձերբակալեիք, մերկ բերեիք, քանի դեռ ՔԿՀ չեք հանձնել»,-վրդովված ասել է փաստաբանը:
Մարգարյանը հուսով է, որ դատարանը վերջակետ կդնի խալաթի հետ կապված պատմությունում. Համանման բողոքները՝ ուղղված դատախազությանն ու քննչական մարմիններին, ոչնչի չեն հանգեցրել:
Հիշեցնենք, որ հուլիսի 13-ին Մերձմոսկվայում Հրաչյա Հարությունյանի վարած բեռնատարը, որը լի է եղել մանրաքարով, բախվել է ուղեւորատար ավտոբուսին, ինչի արդյունքում զոհվել է 18 մարդ: Ինքը հարությունյանը հրաշքով է ողջ մնացել:
Հարությունյանը լիովին խոստովանել է իր մեղքը եւ համաձայնել, որ սխալ որոշում է կայացրել ու խախտել երթեւեկության կանոնները՝ փորձելով կանգնեցնել մեծ թափ հավաքած ավտոմեքենան, որի արգելակներն անսարք են եղել:

Адвокат водителя  КамАЗа Грачья Арутюняна подал в Тверской суд Москвы жалобу на действия следователя, который привез его подзащитного на арест в одном халате.
«Доставление обвиняемого в суд в женском халате и пляжных тапках - это, на мой взгляд, нарушение закона о содержании задержанных лиц», - рассказал Life News адвокат водителя Рубен Маркарьян. Он пояснил, что, хотя Арутюнян просил следователя связаться с его родственниками и попросить привезти ему одежду, этого сделано не было.
«Получается, следователь у нас ни за что не отвечает? Задержал бы голого, привез бы голого, пока не сдал бы в СИЗО», - возмущенно говорит адвокат.
Маркарьян надеется, что суд поставит точку в истории с халатом Арутюняна: аналогичные жалобы в прокуратуру и следственные органы ни к чему не привели.
Напомним, 13 июля на территории Новой Москвы КамАЗ, которым управлял гражданин Армении, врезался в рейсовый автобус. В салоне ЛиАЗа находилось 48 человек. В момент столкновения гравий, который перевозил грузовик, засыпал людей. 14 пассажиров скончались от травм на месте, еще четверо умерли в больницах. Сам Грачья Арутюнян после удара вылетел из кабины на дорогу и поэтому чудом избежал смерти.
Арутюнян полностью осознал свою вину и согласился, что принял неверное решение и нарушил правила дорожного движения, пытаясь остановить разогнавшуюся машину, у которой отказали тормоза.