Վայոց ձորում բեզոարյան այծի որսի հետ կապված հարուցվել է քրեական գործ, կան կասկածյալների շրջանակ: Այս մասին հայտնեցին NEWS.am-ի ոստիկանությանը մոտ կանգնած աղբյուրները:
Գործը հարուցվել է ՔՕ-ի 294-րդ հոդվածի 1-ին մասի 1-ին եւ 3-րդ կետի հատկանիշներով: Այդ հոդվածով սահմանվում է ամբողջությամբ արգելված կենդանու որսը, որը բնությանը հասցվել է խոշոր չափի վնաս, խոսքը մոտ 3 մլն դրամի մասին է:
Գործը հարուցվել է Վաչագան Աշոտի Ղարախանյանի դեմ, ով ասել է, որ «ինքն է կրակել եւ սպանել կենդանուն», նա դեռ որեւէ կարգավիճակ չունի: Բեզոարյան այծին որսալուց հետո նրանք ցանկացել են կենդանուն տանել, հացկերույթ կազմակերպել, սակայն աղմուկ է բարձրացնել, խոսակցություններ են եղել եւ չեն կարողացել տանել:
Վաչագան Ղարախանյանից բացի՝ մեքենայում եղել են նախկին եւ ներկա պաշտոնյաններ: Մեր տեղեկություններով՝ մեքենայում նրանից բացի եղել են Վահան Սաղաթելյանը, Արայիկ Մուրադյանը, Եղեգնաձորի նախկին քաղաքապետ Սիրեկան Բաբայանը, Վայքի այժմյան փոխքաղաքապետ Վասիլ Ասլանյանը:
Ավելի վաղ NEWS.am-ը հայտնել էր, որ նոյեմբերի 21-ին Վայոց ձորի մարզի Արենի գյուղում բեզոարյան այծի որս է գրանցվել: NEWS.am-ի աղբյուրի փոխանցմամբ, բնապահպաններն ու պատկան մարմինները երեկ ստուգայց են կատարել այս տարածքում եւ Արենի տանող ճանապարհին վիրավոր բեզոարյան այծ նկատել:
Կարմիր գրքում գրանցված կենդանու վնասվածքը հրացանի կրակոցից է եղել: Որսի մեջ կասկածվող խումբը հայտնի է: Ըստ նախնական տեղեկությունների, տվյալ խումբը կաքավի որսի է դուրս եկել եւ նկատելով բեզոարյան այծին՝ կրակել է:

Возбуждено уголовное дело по факту охоты на безоарового козла в Вайоцдзорской области Армении. Есть подозреваемые. Об этом Новости Армении – NEWS.am сообщил источник, близкий к Полиции. Было возбуждено дело по пунктам 1 и 3 части 1 статьи 294 (запрещенная охота на животное).
Дело возбуждено против Вачагана Караханяна, кто признался, что «он выстрелил и убил животное». Он пока не имеет никакого статуса. После охоты хотели забрать тушку, организовать пир, но поднялся шум, начались разговоры, и они не смогли увезти его.
Кроме Вачагана Караханяна в машине были бывшие и нынешние чиновники. По нашей информации, кроме него в машине были Ваган Сагателян, Араик Мурадян, экс-мэр Ехегнадзора Сирекан Бабаян, нынешний заместитель мэра Вайка Васил Асланян.
Как ранее сообщало Новости Армении – NEWS.am, 21 ноября в селе Арени Вайоцдзорской области Армении была зарегистрирована охота на безоарового козла. По сообщению источника Новости Армении – NEWS.am, экологи и работники соответствующих учреждений проводили осмотр местности и заметили раненого безоарового козла. Ранение животному, внесенному в Красную книгу, было нанесено с огнестрельного оружия.